Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

"Płomień Miłosierdzia"

„Płomień Miłosierdzia”

 

Znamy już hasło 23. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – ogólnopolskiej akcji, w którą włącza się Caritas Diecezji Siedleckiej, rozprowadzając do każdej parafii w diecezji, świece bożonarodzeniowe, z których zebrane środki wesprą najuboższe dzieci i ich rodziny.  

 

Adwent to przygotowanie duchowe do Świąt Bożego Narodzenia, sprzyjające pracy nad sobą, myśleniu o naszych bliźnich w potrzebie. Jako wierni zobowiązani jesteśmy, by przeznaczyć czas na modlitwę, post i jałmużnę. W rezultacie, ze szczerymi intencjami, podejmujemy konkretne dzieła miłosierdzia, aby podzielić się nim z tymi, którym brakuje miłości, serdecznej troski, a w dalszej kolejności - lecz równie istotnych - środków do życia. Teraz możemy już z czystym sercem łamać się opłatkiem, składać sobie życzenia i  świętować przyjście na świat Dzieciątka Jezus.

 

Siedlecka Caritas zachęca, by i w tym roku, ofiarować symboliczne 5,10,15 lub 20 złotych na świecę, jaka później rozjaśnieje w naszych domach na wigilijnym stole, jak przyjęło się czynić od 1993 roku, gdy Caritas rozpoczęła tę szczytną akcję. Organizacja jaką jest Caritas diecezjalna, w całym przedsięwzięciu, ponosi koszty wyprodukowania i logistyki.

 

- Zebrane fundusze przeznaczymy na działania związane z dziećmi i ich rodzinami, czy to ich wyjazd na kolonie (podczas Wakacyjnej Akcji Caritas), czy zakup tornistra (jak to ma miejsce podczas akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”), a także doraźną pomoc finansową dla rodzin, które zgłaszają się o wsparcie i na dalsze funkcjonowanie Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego, gdzie rodziny i osoby samotne mogą uzyskać m.in. taki sprzęt, jak łóżka rehabilitacyjne – wylicza ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. I dodaje: - My mamy przy świątecznym stole pozostawione wolne miejsce dla przechodnia, wędrowca, który może przyjść podczas wieczerzy wigilijnej, ale wiemy, że często nie ma tych osób. Kiedy zapalamy świecę, te miejsce nie jest już puste, bo pomogliśmy konkretnej osobie, która objęta jest pomocą Caritas. Akcja uwrażliwia nasze chrześcijaństwo na potrzeby innych. Żyjemy zawsze ze świadomością, że w napotkanym człowieku jest Jezus Chrystus.

 

Co istotne, z każdej świecy kolejno 1,2,3 i 4 złote pozostaną do dyspozycji parafii. Natomiast 10 groszy Caritas przeznaczy na pomoc dzieciom uchodźców syryjskich, a kolejne 50 groszy wspomoże funkcjonowanie Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie na Ukrainie.

 

- Po skończeniu kolacji wigilijnej, świece warto zanieść na grób swoich najbliższych, którzy odeszli, aby podzielić się tym światłem i pomodlić za zmarłych – zachęca ks. M. Bieńkowski.

 

- Bardzo dziękuję wszystkim przyłączającym się do kampanii WDPD: Parafialnym Zespołom Caritas, Szkolnym Kołom Caritas, grupom charytatywnym, ministrantom, którzy pomagają w rozprowadzeniu świec po mszach świętych. Dziękuję przede wszystkim księżom proboszczom, za to, że co roku są z nami – podkreśla ks. M. Bieńkowski.

 

Kontakt

 

Informacji w sprawie świec udziela Aneta Sawicka – koordynator akcji z ramienia Caritas Diecezji Siedleckiej, tel. 514-166-959, e-mail: asawicka@caritas.pl, ul. Budowlana 1 w Siedlcach pok. 204. 

 

Szczegóły przeprowadzenia akcji w parafii zobacz tutaj: >>Płomień Miłosierdzia<<

 

Posłuchaj wypowiedzi Ks Marka Bieńkowskiego – Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej

 

 

Wróć