Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

PROJEKTY ZAGRANICZNE CARITAS POLSKA

Caritas Diecezji Siedleckiej

Filipiny

 

Caritas zebrała na pomoc Filipinom prawie 6,5 mln złotych. W listopadzie 2013 r. przekazano na pomoc doraźną 50 000 USD. Obecnie w trakcie realizacji jest 9 projektów infrastrukturalnych o wartości prawie 1,2 mln złotych w diecezji Palo, Talibon oraz Jaro-Iloilo. Trwa dalsza identyfikacja projektów, które będą realizowane przez najbliższe kilka lat.

 

Caritas Polska realizuje projekty w 3 dziedzinach: edukacji, środków utrzymania oraz miejsc kultu. Pierwszy rodzaj to sfinansowanie zakupów środków, które pozwolą zarabiać pieniądze (tj. sprzęt rybacki, narzędzia połowowe oraz riksze). Drugi typ projektów to odbudowa i remont sal szkolnych oraz bibliotek. Trzeci typ to odbudowa kaplic, gdyż społeczeństwo filipińskie jest w większości chrześcijańskie i miejsca kultu służą również integracji społeczności lokalnej.

 

Ukraina

 

Caritas zebrała na pomoc Ukrainie kwotę 1,5 mln zł. Na pomoc doraźną do Caritas Spes (Caritas Kościoła rzymsko-katolickiego) w marcu przekazano 150 000 zł. Zostało zakupione jedzenie oraz lekarstwa dla poszkodowanych na Majdanie. Obecnie Caritas dofinansowuje wypoczynek letni dla dzieci ukraińskich w Polsce organizowany przez Caritas Diecezjalne (192 740 zł). Caritas dofinansuje również wypoczynek letni dla dzieci na terenie Ukrainy organizowany przez tamtejszą strukturę Caritas.

 

W marcu br. Caritas zorganizowała akcję pomocy rodzinom ukraińskim pn. „Rodzina Rodzinie-wyślij paczkę na Ukrainę”. W akcji wzięło udział 9185 osób. 35 Caritas Diecezjalnych, które włączyły się w akcję rozdały 5199 kontaktów, a 3986 kontaktów rozdała Caritas Polska. Paczki trafiły do 96 parafii na Ukrainie.

 

Trwa dalsza identyfikacja projektów. Plany dotyczą wsparcia struktury Caritas Spes na Ukrainie, szczególnie w obszarze pomocy dzieciom i osobom starszym. Caritas pozostaje w kontakcie z Przewodniczącym Konferencji Ukrainy w celu identyfikacji potrzeb.

 

Syria

 

Caritas Polska pomaga obecnie uchodźcom syryjskim w Libanie oraz w Syrii. W Libanie dofinansowała dwie kliniki dentystyczne (57 000 USD). Sfinansowała paczki na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc dla kilku tysięcy dzieci w Syrii z okolic Damaszku, Dara i Homs (80 000 USD). Finansuje również funkcjonowanie kliniki medycznej w Damaszku (125 000 USD). W tym roku pokryje również wakacje dla dzieci syryjskich i libańskich. Z powodu trwającego od 3 lat konfliktu w Syrii, Caritas Polska jest w stałym kontakcie m.in. z Cor Unum, która sugeruje kierunki wsparcia.

 

Dzieci polonijne

 

W 2014 r. 19 Caritas Diecezjalnych organizuje turnusy edukacyjno-wypoczynkowe dla dzieci polonijnych. Koordynacją projektu zajmuje się Caritas Polska. W tym roku wsparciem objęliśmy 1658 dzieci polonijnych (992 dzieci z Białorusi, 601 dzieci z Ukrainy, 45 dzieci z Litwy, 20 dzieci z Rumunii). Wraz z dziećmi polonijnymi wypoczywać będzie 3145 dzieci polskich. Razem 4803 dzieci. Projekt jest współfinansowany z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Kwota dofinansowania z MSZ to 2 mln zł. Wg Planu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r.” wynika, że ok. 70 % osób polskiego pochodzenia nie zna już języka polskiego. Dlatego też celem głównym projektu jest dostarczenie możliwości obcowania z językiem polskim, aktywna nauka języka polskiego połączona z integracją z dziećmi polskim

 

Bałkany

 

Caritas Polska przeznaczyła 50 000 EUR na pomoc doraźną dla Caritas BośniaHercegowina oraz Caritas Serbia. Do 2 czerwca br. Caritas Polska zebrała 290 123, 94 zł. 8 czerwca odbędzie się ogólnopolska zbiórka do puszek ogłoszona przez Konferencję Episkopatu Polski. Ofiary zebrane podczas zbiórki zostaną przekazane na realizację projektów pomocowych na Bałkanach w porozumieniu z miejscowymi Caritas.

 

Szczegółowe informacje można uzyskać:

 

Marta Titaniec

mtitaniec@caritas.pl

 

Tomasz Kaliński

tkalinski@caritas.pl

 

* * *

 

PROJEKTY ZAGRANICZNE CARITAS POLSKA

2014-06-23

PROJEKTY ZAGRANICZNE CARITAS POLSKA

Zdjęcia: Caritas Polska

001
002
003
004
005
006
007
 

Wróć