Siedlecka Caritas włącza się w program EMBARGO

Program EMBARGO to bezpłatna dystrybucja owoców i warzyw wycofanych z polskiego rynku, w wyniku rosyjskiego embarga. Caritas Diecezji Siedleckiej jest jedną z wielu organizacji w kraju, które od 2014 roku przyjmują określone partie produktów i następnie przekazuje je charytatywnie poprzez parafie do najbardziej potrzebujących osób i rodzin z diecezji.

- Program ten wymaga dość dużego zaangażowania przy organizacji, transporcie i rozładunku, zarówno ze strony parafii, jak i naszej Caritas. Wszystko jest jednak do zrobienia - wystarczy trochę dobrej woli i czasu, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Dlatego bardzo zachęcam do włączania się w to przedsięwzięcie – mówi Aneta Sawicka, koordynator programu.

Sadownicy otrzymują wsparcie

- Zaangażowałem się w akcję głównie ze względów ekonomicznych. Embargo, które zostało nałożone na nas trzy sezony temu, zmusiło nas do tego, żebyśmy chociaż spróbowali w inny sposób lokować te jabłka niż na rynku rosyjskim. Dostaliśmy taką możliwość od Komisji Europejskiej, jaką jest bezpłatna dystrybucja jabłek i staramy się z niej korzystać. Głównie jest to spowodowane tym, że zabrakło nam tego rynku rosyjskiego, który był dla nas głównym rynkiem zbytu. Dzięki takim instytucjom m.in. jak Caritas możemy w miarę rozsądne pieniądze uzyskać za swoje jabłka, za co ze swojej strony i innych sadowników dziękuję. Jest to naprawdę ogromna pomoc dla nas – mówi Michał Michaluk, prezes Związku Sadowników Oddział Lipna.

Liczy się dobra organizacja

Parafie, które chcą dla parafian otrzymać owoce bądź warzywa (w tej chwili są to jabłka, wcześniej dostępne były również pomidory), zgłaszają swój udział do Caritas Diecezji Siedleckiej. Następnie z koordynatorem zostaje ustalony termin dostawy. Czas od zgłoszenia zapotrzebowania na konkretną ilość np. na jabłek do Caritas, do dnia transportu, to minimum tydzień roboczy. To czas, w którym odbywa się kontrola jakości w gospodarstwie sadownika (czyli sprawdzenie, czy dane owoce mogą być przekazane dalej) i przygotowanie produktów do transportu. W dniu dostawy kierowca, bądź osobiście koordynator, dostarcza dokument WZ na ustaloną ilość żywności. Zadaniem księdza proboszcza, czy osób działających w parafialnych grupach, jest stworzenie listy odbiorczej. Każda rodzina lub osoba samotna, korzystająca ze wsparcia, wpisuje na listę swój adres zamieszkania, ilość otrzymanych kilogramów owoców i składa własnoręczny podpis (w przypadku rodziny, dodatkowo wpisujemy, ile jest w niej osób). Gotowa lista jest opieczętowana i podpisana przez księdza proboszcza danej parafii. Komplet dokumentów, czyli: umowa, dokument WZ i lista odbiorcza, zostaje w parafii.

Bezpłatnie, ale odpowiedzialnie

- Zdarzają się sytuacje, że w ostatniej chwili dostawa musi być przesunięta w czasie, z powodów zdarzeń losowych. Nie jest to absolutnie jakieś uchybienie ze strony Caritas. Nasza organizacja jest tylko pośrednikiem, ale ponosi pełną odpowiedzialność za realizację programu. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wydawania owoców, listy odbiorcze były przygotowane starannie, według określonych wytycznych. Jest to ważne, ponieważ w przypadku kontroli pracownika z Agencji Rynku Rolnego, trzeba okazać pełną dokumentację – mówi A. Sawicka.

Do tej pory Caritas Diecezji Siedleckiej przekazała następujące ilości owoców i warzyw:

2014 rok - 108 ton dla 60 parafii

2015 rok -  482 tony dla 49 parafii

2016 rok od stycznia do czerwca - 1 786 ton dla 51 parafii

Kontakt:

Aneta Sawicka – koordynator programu z ramienia Caritas Diecezji Siedleckiej, ul. Budowlana 1 w Siedlcach, pok. 204, tel. 514-166-959, email: asawicka@caritas.pl