Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Spotkamy się w Caritas na Wigilii

W trzech miastach – Parczewie, Białej Podlaskiej i Siedlcach – Caritas Diecezji Siedleckiej zorganizuje Wigilię dla osób i rodzin najbardziej potrzebujących rodzinnego ciepła, doświadczenia smaku potraw ze świątecznego stołu, ale przede wszystkim radości z okazji Narodzenia Dzieciątka Jezus w ubogim żłóbku.

 

- Kiedy na świecie pojawia się Pan Jezus, doświadcza prześladowania i ubóstwa. Dostrzegają i cieszą się z Jego obecności tylko nieliczni. My też chcemy być tymi, którzy cieszą się razem z Jego obecności, którą gdzieś w dzisiejszym świecie przysłaniają zakupy, porządki i inne mniej ważne zajęcia. Naśladując Maryję i św. Józefa, chcemy uczyć się pokory i ufności, by swoje życie zawierzyć Panu Bogu – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Na spotkanie wigilijne w Białej Podlaskiej i w Siedlcach może przyjść każdy, a szczególnie czekamy na osoby samotne, ubogie, bezdomne, starsze i potrzebujące.

 

Wigilia w Parczewie

 

Pierwsze spotkanie wigilijne, organizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej, odbędzie się już 20 grudnia o godz. 16:00 w budynku dawnego ODK przy ul. 11 Listopada 62 w Parczewie. Będzie miało wymiar międzypokoleniowy. W jednym miejscu zgromadzą się: seniorzy z gminy Parczew, którzy wcześniej wzięli udział w projekcie prowadzonym przez Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej „Międzypokoleniowe  spotkania z kulturą, sztuką i edukacją prozdrowotną”, dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej w Parczewie, prowadzonej przez Caritas Diecezji Siedleckiej i ich rodzice, przedstawiciele władz samorządowych i jednostek współpracujących z Caritas Diecezjalną. Dzieci przedstawią Jasełka, wolontariusze będą śpiewać kolędy, pojawi się też Święty Mikołaj z prezentami. Seniorzy przygotują 12 tradycyjnych potraw: barszczyk z uszkami, kapustę, śledzie, karpia, rybę po grecku. Wsparcie Wigilii zapewniło też Nadleśnictwo Parczew – podaruje żywe choinki, które będzie można zabrać do domu.

 

Wigilia w Białej Podlaskiej

 

Spotkanie to odbędzie się 24 grudnia o godz. 10:00 w budynku przy ul. Warszawskiej 15. Przewidziany jest udział 100 osób potrzebujących. Obecność na Wigilii zapowiedział Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. Jak będzie wyglądał ten dzień? Wolontariusze z Centrum Wolontariatu  będą grali na flecie, gitarze i skrzypcach, na stole pojawią się m.in. takie tradycyjne potrawy przygotowane przez Centrum Integracji Społecznej CDS jak: karp, kapusta, barszcz i makowiec. Nie zabraknie prezentów – każdy otrzyma paczkę żywnościową i ręcznie wykonane szaliki, czapki itp., podarowane przez Darczyńców akcji „Wydziergane sercem”.

 

- W 24 miastach w Polsce Caritas organizuje Wigilię dla najuboższych mieszkańców miast. Cieszę się, że w naszej miejscowości możemy spędzić ten wyjątkowy dzień razem z Tymi, którzy są samotni, dzielić się z Nimi opłatkiem i śpiewać wspólnie kolędy. Staramy się, by było jak w każdym polskim domu, tylko bez dużego przepychu, by nie marnować jedzenia, ale zawsze z sercem i szacunkiem do drugiego człowieka – mówi Monika Rybaczewska, diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej, która przygotowuje Wigilię w Białej Podlaskiej.

 

Wigilia w Siedlcach

 

Tu również Wigilia odbędzie się 24 grudnia o godz. 11:00 w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim przy ul. Świrskiego 57. Swoją obecnością spotkanie uświetni ks. Biskup Kazimierz Gurda, udział wezmą również przedstawiciele Selgros Cash&Carry. Tego dnia nie zabraknie kolęd, które będzie śpiewać młodzież z oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii katedralnej w Siedlcach. Potrawy z produktów przekazanych przez Darczyńcę przygotuje sekcja gastronomiczna Centrum Integracji Społecznej. Na koniec każdy dostanie paczkę żywnościową. – Przewidujemy, że w Wigilii weźmie udział ok. 120 osób potrzebujących – mówi Agnieszka Trębicka z Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Głównym Darczyńcą Wigilii w Białej Podlaskiej i Siedlcach jest Selgros Cash&Carry.

 

 

Wróć