Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Caritas Polska: Strefa Gazy woła o pomoc!

W Jerozolimie trwają ustalenia dotyczące zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Na miejscu są pracownicy Caritas Polska. Ewentualny atak na Rafah znacznie pogorszy sytuację humanitarną. Przez blokowanie konwojów z pomocą humanitarną, brakuje jedzenia, mieszkańcy cierpią głód. 75% mieszkańców Strefy Gazy, czyli prawie 2 miliony osób, zostało wewnętrznie przesiedlonych. Caritas nie przestaje działać w mieście Gaza i Rafah. Największa w Polsce organizacja humanitarna apeluje o wsparcie. Sytuacja jest dramatyczna. 

 

•             Caritas jedyną organizacją działającą bez przerw w mieście Gaza

•             Pracownicy Caritas Polska na miejscu.  Ustalane są działania zwiększające pomoc w Strefie.

•             Pomoc humanitarna w Strefie Gazy kartą przetargową w konflikcie. Blokady sprawiają, że głód jest jednym z narzędzi tego konfliktu

•             Ok. 1600 zł - tyle kosztuje obecnie worek mąki w Strefie Gazy, w Polsce to koszt ok. 35 zł

•             Blisko 2,2 miliona ludzi uwięzionych na niewielkim terytorium Strefy Gazy w obliczu głodu czeka z nadzieją na pomoc  

 

Działania humanitarne kartą przetargową w Strefie Gazy

 

W Jerozolimie trwają ustalenia dotyczące zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Na miejscu są obecni pracownicy Caritas Polska: Sylwia Hazboun i Dominika Chylewska. - Pomimo trudności musimy zrobić wszystko, żeby do osób potrzebujących docierała pomoc - mówi Sylwia Hazboun z Caritas Polska. - Ziemia Święta potrzebuje natychmiastowego zawieszenia broni oraz wejścia na ścieżkę negocjacji prowadzących do sprawiedliwego rozwiązania konfliktu, biorącego pod uwagę dobro wszystkich mieszkańców.

 

Działania humanitarne były już poważnie utrudnione, a eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego i ewentualny atak na Rafah, zaostrzy dramatyczną sytuację humanitarną.

 

Rozpaczliwie głodni ludzie, uwięzieni w gruzach zbombardowanych miast, umierający ranni, wycieńczeni z pragnienia bez dostępu do wody zdatnej do picia, bez nadziei na pomoc. - Według prawa międzynarodowego pomoc humanitarna powinna docierać do cywilnych ofiar każdego konfliktu, a dostęp do niej nie powinien nigdy być jedną z kart przetargowych negocjacji – podkreśla Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska. - Przejścia dla konwojów w sytuacji kryzysu humanitarnego powinny być bezapelacyjnie otwarte.

 

Tymczasem, w Strefie Gazy skala niesionej pomocy zależy od nacisków opinii publicznej.

 

Pomoc na celowniku

 

Dotarcie z pomocą zderza się z dodatkowymi wyzwaniami. Konwoje narażone są na opóźnienia i kradzieże. Poza tym, zarówno dostawy pomocy jak i kolejki ludzi czekających na wsparcie, dotykają działania zbrojne. Trwa też walka cywilów o przeżycie.

 

- Ludzie są w tak rozpaczliwej sytuacji, że konwoje z jedzeniem mogą nie mieć szansy dotrzeć na miejsce. Z pomocą medyczną i rzeczową jest inaczej. Ale kiedy w ciężarówce jest chleb, albo mąka, to głodni ludzie się na niego po prostu rzucają. To towar ratujący życie - mówi Ireneusz Krause. – Każdy chce przeżyć.

 

Caritas jedyną organizacją humanitarną działającą bezustannie w mieście Gaza

 

W Strefie Gazy, Caritas Polska działa m.in. z programem Rodzina Rodzinie.  Pomoc polega na przekazywaniu środków finansowych, które beneficjenci mogą wykorzystać na bieżące potrzeby. W tej chwili najważniejszą potrzebą jest żywność. Caritas działa w partnerstwie z Caritas Jerozolima. Organizacja niesie pomoc w dwóch lokalizacjach Strefy - w mieście Gaza na północy Strefy i w Rafah przy granicy z Egiptem. W mieście Gaza Caritas jest jedyną organizacją działająca bez przerwy. Większość innych organizacji humanitarnych usytuowana jest na południu. Zablokowany napływ pomocy powoduje, że głód jest jednym z narzędzi tego konfliktu.

 

Śmiertelna dieta - 245 kalorii

 

2,2 milionów ludzi w Strefie Gazy cierpi na 3 stopień braku bezpieczeństwa żywnościowego (w skali 1-5). Przewiduje się, że jeszcze w tym miesiącu, północna część Strefy Gazy osiągnie ostatni, 5 stopień, co oznacza klęskę głodu.

 

W Strefie Gazy dziennie wyżywienie jednej osoby to 245 kalorii. To mniej niż jogurt. Ceny rosną w zatrważającym tempie. Koszt worka mąki to w przeliczeniu ok. 1600 zł. Ponadto 97% zasobów wodnych na tym terytorium jest niezdatnych do picia.

 

Zniszczona w 84 % infrastruktura medyczna nie pozwala nawet na interwencje kryzysowe, bo codziennie przybywa setek rannych. Konflikt pochłonął już 33 tys. ofiar, w tym dzieci. Jest to liczba oficjalna i nie obejmuje tysięcy zaginionych pod gruzami budynków. 

 

Ratunek dla bogatych

 

Konflikt uszkodził lub zniszczył ok. 72 % wszystkich domów w Gazie –– pozostawiając ponad milion ludzi bez dachu nad głową. Bank Światowy i ONZ oszacowały straty na 18,5 miliarda dolarów także w infrastrukturze usług publicznych. - Ucieczka jest jedynym ratunkiem, gdyż nie wiadomo, kiedy będzie można odbudować to miejsce. – informują pracownicy Caritas Jerozolima - Możesz uciec stąd, tylko jeśli jesteś bogaty. Za jedną osobę wyjeżdżającą, trzeba zapłacić 5-6 tysięcy dolarów. A my jesteśmy normalnymi ludźmi, nie mamy takich pieniędzy.

 

Walka o przetrwanie - Caritas apeluje o wsparcie dla rodzin

 

Rodzina Rodzinie to największy program pomocowy Caritas Polska za granicą, realizowany również w Strefie Gazy, Syrii i Libanie.  Dzięki wsparciu darczyńców, Caritas Polska przekazuje co miesiąc rodzinom pomoc finansową. Strefa Gazy została objęta programem w 2020 roku, pomoc otrzymało już ponad 350 rodzin. W tym roku wsparcie otrzyma kolejne 215 rodzin: 129 w mieście Gaza i 86 w Rafah. Na pomoc w Strefie Gazy Caritas Polska przeznaczy 1, 5 mln zł w ramach programu Rodzina Rodzinie.

 

- W Strefie Gazy mieszkańcy mogą liczyć tylko na nas, na pomoc humanitarną. Dlatego proszę o pomoc i wsparcie programu Rodzina Rodzinie. Każda kromka chleba, każda złotówka, może pomóc i sprawić, że nie będziemy zadawać tego dramatycznego pytania, kto w ogóle tam przeżyje - apeluje dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

 

Jak można pomóc rodzinom w Strefie Gazy?

 

•             Dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na co miesięczne wsparcie poprzez stronę www.caritas.pl/gaza 

•             Robiąc przelew BLIK na telefon o treści GAZA przesłany pod numer +48 668 070 000.

•             Wpłacając dowolną kwotę na konto: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (Bank PKO BP S.A.) lub 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (Bank Millenium S.A.), tytuł wpłaty: GAZA

•             Wysyłając SMS o treści GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

 

TEMAT W LICZBACH:

 

 • 72% - procent budynków w Gazie zostało uszkodzonych lub zniszczonych 
 • Ponad 1 mln ludzi pozostało bez dachu nad głową. 
 • 18,5 miliarda USD - na tyle Bank Światowy i ONZ oszacowały straty także w infrastrukturze usług publicznych, a w wyniku zniszczeń
 • Niemal 1 mln osób mieszka w tymczasowych, prowizorycznych obozach dla przesiedleńców
 • 75% mieszkańców Strefy jest wewnętrznie przesiedlona
 • Ok 1600 zł - tyle kosztuje obecnie 10 kg worek mąki w Strefie Gazy
 • 26 mln ton gruzu- pozostało w Strefie w wyniku zniszczeń
 • 400 rannych i 160 ofiar śmiertelnych każdego dnia od 7 października 
 • 97% zasobów wodnych jest niezdatnych do picia.
 • 245 kalorii - wyżywienie o takiej wartości przypada dziennie na osobę.
 • 1,5 mln dzieci doświadczyło przemocy związanej z konfliktem
 • 50% mieszkańców Strefy Gazy to osoby poniżej 18 roku życia
 • 75 tys. rannych, w tym osoby, które straciły kończyny, będą musiały zmagać się z niepełnosprawnością do końca życia
 • 5 stopień niedożywienia (w skali 1- 5), czyli klęska głodu opanuje wmaju2024 północną część Strefy Gazy, wynika z szacunków ONZ

 

(Caritas Polska)

 

 

 

 

***

Strefa Gazy woła o pomoc!

2024-05-08

Strefa Gazy woła o pomoc!

Zdjęcia: Caritas Polska

001
002
003
004

 

Wróć