Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Szwajcarskie łóżka dla siedleckiej Caritas - podsumowanie

Dzięki owocnej międzynarodowej współpracy z Fundacją Zakonu Kawalerów Maltańskich w Szwajcarii, Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskała do dziś, na potrzeby mieszkańców diecezji, 321 łóżek rehabilitacyjnych oraz wózki, chodziki i inne przedmioty przydatne w opiece nad chorymi o wartości ponad 183 tys. złotych.

 

Pomoc ze Szwajcarii dla Diecezji Siedleckiej rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku. Caritas skorzystała wtedy z wieloletnich doświadczeń radomskiego oddziału Zakonu Maltańskiego współdziałającego z Fundacją Zakonu Maltańskiego w Szwajcarii „Hilfe und Beistand”. Celem tego dzieła charytatywnego jest dostarczenie sprzętu rehabilitacyjnego na potrzeby osób chorych i niepełnosprawnych w diecezji poprzez Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego siedleckiej Caritas.

 

Pomagają od dawna

 

Zakon czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalniczą w ponad 120 państwach. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. Ich poświęcenie było szczególnie widoczne podczas obu wojen światowych. W XX wieku nastąpił dynamiczny ich rozwój dotyczący całokształtu działalności, również na polu religijnym i dyplomatycznym.

 

Dobra organizacja

 

Osób,  do których trafiają specjalistyczne łóżka, jest wiele. Siedlecka organizacja i jej beneficjenci są zadowoleni ze współpracy. – Pozyskaliśmy solidnego partnera. Ze swojej strony ponosimy jedynie koszty transportu i logistyki związanej z dojazdem wolontariuszy i pracowników do Szwajcarii oraz załadunkiem sprzętu. Za dostawę, kontakt ze sprawdzoną firmą spedycyjną i odprawę celną odpowiadają wolontariusze związani z Zakonem Maltańskim w Szwajcarii i w Polsce. Należy dodać, że międzynarodowa kooperacja przyczynia się do rozwoju działalności wypożyczalni pod skrzydłami naszej organizacji – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Sprzęt się przydał

 

- Jestem żoną Bogdana, mężczyzny z pierwszą grupą inwalidzką. Czuję niezmierną wdzięczność Caritas za łóżko i wózek inwalidzki, które wykorzystuję dla męża. Bez tego łóżka nie wyobrażałabym sobie nawet życia. Jest ono bardzo pomocne, bo jest na pilot, m.in. poduszka jest podnoszona. Mąż jest osobą niechodzącą. Pani doktor podpowiedziała mi, że Caritas wypożycza takie łóżka. Skorzystałam z tej możliwości. Sprzęt jest bardzo potrzebny i, przede wszystkim, nie obciąża nas to kosztami. Gdyby przyszło nam kupić takie łóżko, to z naszych emerytur nie bylibyśmy w stanie sobie z tym poradzić  – mówi Barbara, która skorzystała z pomocy WSR w Siedlcach.

 

Transporty od podszewki

 

Każdy transport jest szczegółowo przygotowywany. Podczas kolejnych wyjazdów widać coraz większą sprawność w organizacji, załadunku i transporcie. Sprzęt pochodzi z miejscowości: Chambesy, Aubin Sauges, Kaferberg (2 razy), Laufen, Bazylea, Genewa, Dagmersellen i Tafers. Drugi z transportów zorganizowano za pośrednictwem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. W przejazd i załadunek włącza się wiele osób. Do Szwajcarii wyjeżdżało w sumie 7 pracowników organizacji oraz 11 wolontariuszy. Potrzebne są osoby władające językiem angielskim, jak również z dobrą kondycją fizyczną, bo przenoszenie darów do samochodu ciężarowego, mimo pomocy wózka widłowego, to nie lada gratka! - W załadunku i rozładunku sprzętu ze Szwajcarii brałem udział 6 razy. Na co dzień zajmuję się użyczaniem tego sprzętu potrzebującym, ludziom chorym i niepełnosprawnym. Chociaż łóżek z materacami od początku współpracy otrzymaliśmy wiele, to ciągle jest to kropla w morzu potrzeb. Tylko w siedleckiej wypożyczalni zazwyczaj oczekuje na nie średnio 15 osób w miesiącu – mówi Wojciech Stępień, pracownik Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego w Siedlcach. Trzeba zaznaczyć, że łóżka są owszem używane, ale nadal nadają się do wieloletniego użytku. - Nikt z korzystających nigdy nie zgłaszał najmniejszych uwag, co do jakości łóżek. Wszyscy zajmujący się chorymi, wyrażają ogromne zadowolenie i wdzięczność, iż mogą korzystać z tego sprzętu, bo pielęgnacja leżącego pacjenta jest o wiele wygodniejsza niż na zwykłym domowym łóżku. Łóżka są zwykle 3-4 letnie i niewyeksploatowane – dodaje W. Stępień.

 

Słowo od koordynatora

 

– Odwiedzając osoby, które korzystają ze sprzętu w ramach transportów, dostrzegamy, jaką wartość ma nasza działalność. Towarzyszy nam przekonanie, że trzeba pomóc tym, którzy sami nie funkcjonują normalnie, którym państwo nie zapewnia opieki na dobrym poziomie. Chcemy, aby ich walka z chorobą i - w przypadku niektórych - często ostatnie dni życia, mijały w poczuciu godności i w przyzwoitych warunkach. Otrzymane rzeczy są w bardzo dobrym stanie. Będą mogły być użytkowane przez naszych podopiecznych jeszcze przez długi okres. Trafiają one do Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego w Siedlcach, Białej Podlaskiej, Parczewie i Radzyniu Podlaskim oraz Hospicjum Stacjonarnego w Siedlcach, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, Domu Pomocy Społecznej i innych miejsc. Łóżka z ostatniego transportu trafiły na stałe do Szpitala w Międzyrzecu Podlaskim – mówi Małgorzata Mućka, koordynator Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego. – Współpraca z Fundacją Zakonu Kawalerów Maltańskich jest bardzo dobra. Reaguje ona na nasze prośby o wsparcie – dodaje M. Mućka.

 

Włączyli się we współpracę

 

Caritas kieruje podziękowania do Agnieszki Tutton, rodowitej siedlczanki, która wspiera organizacyjnie całe przedsięwzięcie i pośredniczy między językami, kulturami i organizacjami. Współpracę umożliwił również - nie żyjący już - Marc de Skowroński, z pochodzenia Polak i członek szwajcarskiej służby Szpitalnego Zakonu Maltańskiego, oraz jego rodzina, którzy wspierali w tej inicjatywie diecezjalną Caritas. Wdzięczność i słowa uznania należą się wszystkim, którzy na każdym etapie planowania i organizowania transportów charytatywnych poświęcali swój czas i okazywali życzliwość: Kawalerom Maltańskim w Polsce, oddział w Radomiu, Firmie AKSYD Logistyka z Radomia, firmie transportowej ZTE Radom oraz wszystkim wolontariuszom i pomocnikom. Szczególne podziękowania Caritas kieruje na ręce Pana Andrzeja Bujalskiego, właściciela Firmy APIS w Siedlcach, za bezpłatne użyczenie magazynów w celu przechowywania otrzymanego sprzętu.

 

Jak wypożyczyć?

 

Ze względu na duże zapotrzebowanie, prowadzona jest w wypożyczalniach lista oczekujących, którzy zazwyczaj muszą poczekać od trzech tygodni do miesiąca, czasami jednak czeka się krócej, zwłaszcza gdy przyjedzie nowy transport. Aby wypożyczyć łóżko lub inny sprzęt rehabilitacyjny i pomocniczy, należy dostarczyć zaświadczenie od lekarza, świadczące o tym, że łóżko/sprzęt jest niezbędne. Zostaje wtedy spisana umowa użyczenia między Caritas Diecezji Siedleckiej, a wypożyczającym. Koniecznie trzeba mieć przy sobie dowody osobiste chorego i jego opiekuna.

 

Kontakt

 

Wypożyczalnie, do których trafia sprzęt, są umiejscowione w:

 

 

  • Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 15 (tel. 83 342 05 83 wew.28),
  • Parczewie przy ul. Kościelnej 77 (tel. 83 355-04-52),
  • Radzyniu Podlaskim przy ul. Jana Pawła II 26 (tel. 533- 933-770),
  • Siedlcach przy ul. Budowlanej 1 (tel. 513-077-966).

 

 

Pracownicy Caritas służą pomocą, a kontaktować się w sprawie sprzętu można telefonicznie, mailowo i osobiście, odwiedzając wypożyczalnie. Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną www.siedlce.caritas.pl zakładka „Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego”, gdzie można znaleźć m.in. zasady wypożyczenia sprzętu i obejrzeć, jak on wygląda.

 

Wróć