Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Trwa kampania "Kilometry Dobra"

Już tylko do końca maja można wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Kilometry Dobra”. W ramach akcji w całej Polsce zbierane są środki na cele charytatywne. Siedlecka Caritas fundusze zebrane podczas kampanii przeznaczy na organizację kolonii letnich dla dzieci, które z powodu trudnej sytuacji materialnej nie mogą sobie pozwolić na wyjazd poza miejsce zamieszkania.

 

Caritas Diecezji Siedleckiej jako jedna z trzydziestu organizacji włączyła się w ogólnopolską kampanię. Każda spośród organizacji ma określony cel, na który zbiera środki w ramach kampanii. W przypadku siedleckiej Caritas za cel obrana została organizacja kolonii letnich dla dzieci pochodzących z ubogich rodzin.

 

By wesprzeć potrzebujących

 

Kolonie w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas są organizowane rokrocznie. Pozwalają rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej wysłać swoje pociechy na letni wypoczynek, ponieważ one także chcą przeżyć w ciekawy sposób czas wolny od nauki. Najlepszym dowodem na to, że warto wspomagać w taki sposób dzieci i młodzież, są opinie uczestników wakacyjnych turnusów z minionych lat.

 

Nazywam się Kamil i mam 14 lat. Dzięki Caritas kilkakrotnie brałem udział w „Wakacyjnej Akcji Caritas”. Dwa lata temu uczestniczyłem w koloniach letnich w Broku. Bardzo miło wspominam spędzony tam czas. Poznałem wielu nowych kolegów i koleżanek, zawarłem nawet kilka znajomości z osobami z Białorusi, które razem z nami były na koloniach. Pamiętam, że pierwszy raz jechałem niechętnie, bałem się, że będzie nudno, w lesie, z dala od taty,  bez Internetu i telewizji… ale bardzo się myliłem! Było super! Całe dnie spędzaliśmy na dworze, graliśmy w piłkę, bawiliśmy się w różne gry: podchody, chowanego. Dużo atrakcji zapewniali nam nasi wychowawcy! Codziennie odbywały się „pogodne wieczory”, na które podczas dnia, grupy przygotowywały swoje występy. Tematy były rożne, a my musieliśmy wykazać się duuuuużą kreatywnością. Było przy tym dużo śmiechu! Dni mijały bardzo szybko, a czas powrotu był najgorszym momentem kolonii (...)

 

Nazywam się Karolina i mam 13 lat. Pochodzę z wielodzietnej rodziny, mam 4 siostry: dwie starsze i dwie młodsze. To właśnie dzięki Caritas, razem z moimi siostrami, mogłam wyjechać na wakacje, bo moich rodziców nie było na to stać. W 2014 roku pojechałam na kolonie do Zakopanego. Podobało mi się dlatego, że mogłam zobaczyć piękno gór oraz naturę. Najbardziej podobało mi się zwiedzanie Jaskini Mroźnej. Na długo w mojej pamięci zostanie obraz tego miejsca. Moim zdaniem „Wakacyjna Akcja Caritas” jest potrzebna, aby dać szansę dzieciom, których nie stać na wyjazd. Dzięki temu możemy rozwijać swoje pasje, talenty oraz zainteresowania. Kolonie bardzo dobrze wpływają na dzieci, które mogą poznawać nowych ludzi i zawierać przyjaźnie. Nikt nie czuje się gorszy, niepewny. Jesteśmy równi i możemy liczyć na wsparcie naszych wychowawców. Spędzamy razem czas i uczymy się nowych rzeczy, które przydają się w dalszym życiu (…)

 

Jak włączyć się w akcję?

 

Najprostszym sposobem na włączenie się w kampanię jest przekazanie funduszy na wspomniany cel. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę http://www.kilometrydobra.pl/ i wybrać na mapce Polski Caritas Diecezji Siedleckiej. Znajdują się tam odpowiednie linki umożliwiające przekazanie funduszy. Wystarczy kliknąć i podążać za instrukcją. Pieniądze można również wpłacić bezpośrednio na konto siedleckiej Caritas Bank Spółdzielczy O/Siedlce PL 73 9194 0007 0027 9318 2000 0100 z dopiskiem „Kilometry Dobra”.

W maju wolontariuszy z puszkami będzie można spotkać także na ulicach Siedlec, gdzie w ramach akcji Kilometry Dobra jest przeprowadzana zbiórka publiczna. Pieniądze zbierają też niektóre szkoły na terenie diecezji.

 

31 maja w Siedlcach i w innych miastach Polski odbędzie się finał akcji. W czasie finału wolontariusze siedleckiej Caritas podejmą próbę ułożenia nieprzerwanego ciągu z monet o nominale 1 zł, w celu pobicia aktualnego rekordu Guinnessa. Obecny rekord należy do austriackiej organizacji BG/BORG Kirchdorf an der Krems, która w 2011 roku ułożyła ciąg o długości 75,24 km składający się z miliona jednocentówek euro.

 

W Siedlcach finał akcji „Kilometry Dobra” odbędzie się na placu gen. Sikorskiego, wspólnie z piknikiem Marszu dla Życia i Rodziny. Na uczestników czeka masa atrakcji. Tym bardziej, że to okazja do świętowania Dnia Dziecka. Na pikniku będą gry i zabawy dla rodzin, dmuchane zabawki, garncarz, zabawy z chustą Klanza, eksperymenty prowadzone przez akademię nauk, pokaz pomocy przedmedycznej, wozy strażackie i radiowóz policyjny, konkursy WORD, malowanie twarzy, konkursy plastyczne, tańce integracyjne, megabańki mydlane. Odbędzie się mini przegląd dziecięcych zespołów parafialnych.

Finał akcji „Kilometry Dobra” tuż tuż! Zachęcamy – wpłać dowolną kwotę na ten szczytny cel, a 31 maja przyjdź na plac gen. Sikorskiego i weź ze sobą złotówki, by biedniejsze dzieci mogły wyjechać na wakacje!

 

 

 

Wróć