Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Trwa realizacja projektu „Dach nad głową”

Adaptacja mieszkań syryjskich chrześcijan w Aleppo trwa. Dzięki projektowi „Dach nad głową” dwie rodziny rozpoczęły we wrześniu prace remontowe!

 

Państwo Akel to rodzina 4 osobowa. Ich sytuacja materialna przed wojną była dobra. Rodzina mieszkała w domu w regionie Niall Sulaymaniyah, którym zajmowała się matka. Ojciec prowadził dwa sklepy w regionie Sheikh Maksoud. Ich dwie córki – Georginia (21lat) oraz Joelle (18 lat) uczyły się.

 

Gdy wybuchła wojna warunki życia były coraz cięższe. Duża ilość pocisków spadających na dzielnicę zmusiła ich do ucieczki. Na 5 lat przenieśli się do prowincji Tartus starając się prawidłowo funkcjonować w nowej sytuacji. Ojciec przez 2 lata sprzedawał kawę, aby zaspokoić podstawowe potrzeby rodziny. Starsza córka studiowała na Uniwersytecie
Al - Baath de Homs. Dodatkowo udzielała korepetycji i pracowała jako sekretarka w biurze nieruchomości. Młodsza córka również miała możliwość kontynowania nauki na zajęciach w Centrum Don Bosco. W roku 2013 wrócili do Aleppo zobaczyć swój dom, który w wyniku działań wojennych został częściowo uszkodzony. Większość sąsiadów, którzy nie zdecydowali się na opuszczenie dzielnicy zginęło. Wojsko zajęło także sklepy ojca, które zostały okradzione. Rodzina straciła nadzieję na powrót do domu. Wieloletnia praca poszła na marne. Jednak w 2017 roku zdecydowali się na powrót do wolnego Aleppo. Rozpoczęli od podstaw odbudowę domu, które aktualnie jest ich największym marzeniem.

 

Państwo Kabbabi jest rodziną 6 osobową, która przed wojną prowadziła zwyczajne i stabilne życie. Utrzymywali się z pracy w warsztacie, w którym wyrabiali świeczki. Córki chodziły do szkoły i studiowały. Mieszkali z babcią. Wojna zabrała im wszystko. Warsztat został splądrowany, więc rodzina zaczęła żyć ze swoich oszczędności. Próbowali znaleźć schronienie w Libanie, jednak nie udało im się wyjechać całą rodziną. Pomocy wówczas udzielił im jeden z przyjaciół, który użyczył swój dom mieszczący się w jednej z bezpiecznych prowincji. Gdy zachorował ojciec najstarsza z córek zdecydowała się na samodzielny wyjazd, aby móc finansowo wesprzeć rodzinę. W 2017 roku wrócili do Aleppo, aby powoli rozpocząć odbudowę domu. Ich największym marzeniem jest to, aby mogli żyć godnie i w wolności w swoim kraju, we własnym domu.

 

Adaptacja mieszkań rozpoczęła się we wrześniu. Na zdjęciach przedstawiamy rezultaty pierwszych prac remontowych wykonanych w mieszkaniach objętych programem.

 

***

Trwa realizacja projektu „Dach nad głową”

2019-11-05

Trwa realizacja projektu „Dach nad głową”

Zdjęcia: Fundacja Fenicja

5
6
7
8
9
10
14
15
16
17
23
24
25
     

Wróć