Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Tysiąc tornistrów na rozpoczęcie roku szkolnego /Uwaga. Aktualizacja informacji/

Ważna informacja:

 

W akcję "Tornister Pełen Uśmiechów" włączają się te Parafialne Zespoły Caritas i parafie Diecezji Siedleckiej, które wcześniej zgłosiły taką chęć do siedleckiej Caritas. Wspomóc akcję lub otrzymać plecak można poprzednio dowiadując się, które PZC i które parafie biorą w niej udział.

 

Coraz większy koszt szkolnej wyprawki dla dziecka, to problem wielu rodzin. Siedlecka Caritas na rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 zorganizowała 1000 sztuk nowych tornistrów. We współpracy z niektórymi Parafialnymi Zespołami Caritas i wybranymi parafiami, tuż przed pierwszym szkolnym dzwonkiem, rozda je wyposażone w przybory szkolne w określonych parafiach diecezji, podczas kolejnej edycji programu „Tornister Pełen Uśmiechów”.

 

„Tornister Pełen Uśmiechów” to Ogólnopolska Akcja Caritas, w którą każdego roku włącza się Caritas Diecezji Siedleckiej. Celem akcji jest pomoc dzieciom rozpocząć rok szkolny z uśmiechem. Diecezjanie włączający się w kampanię, wraz z Caritas, zwiększają szanse edukacyjne poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie tornistrów w przybory szkolne. Przypomnijmy, że w poprzednim roku siedlecka Caritas zakupiła 500 plecaków, które otrzymały dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

 

Jak wspomóc akcję?

 

Wystarczy udać się po pusty tornister do Parafialnego Zespołu Caritas (PZC) przy parafiach lub do księdza proboszcza, którzy zdecydowali wziąć udział w akcji, a następnie wyposażyć go w różne niezbędne do nauki przybory szkolne. Znajdą się tam m.in.: piórnik, zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, farby, flamastry, plastelina, przyrządy geometryczne, bibuła, a ponadto pojemnik na śniadanie i worek na obuwie szkolne. Uzupełniony plecak trzeba przynieść z powrotem do punktu PZC lub do księdza proboszcza biorących udział w akcji. – „W poprzednim roku, nasi wolontariusze pod koniec akcji, gdy plecaki zostały już zebrane, segregowali je ze względu na wiek (szkoła podstawowa i gimnazjum), jak i dla dziewczynki oraz chłopca, ponieważ piórniki i zeszyty były często typowe np. dla dziewczynek i pomyłek tutaj nie mogło być, bo byłyby zwroty, gdyby taki plecak otrzymał chłopiec” – mówi Małgorzata Dyńka z PZC przy parafii Ducha Świętego w Siedlcach. Chętne PZC i parafie, które chciałyby włączyć się w akcję w następnym roku, powinny zgłosić się do Caritas przy ul. Budowlanej 1 w Siedlcach.

 

Jak otrzymać plecak?

 

Zapotrzebowanie na plecak należy zgłosić w swojej parafii, dowiadując się wcześniej czy bierze ona udział w akcji. Do tej pory zdarzało się też tak, że osoby, które wyposażały plecaki, wkładały do środka karteczki z konkretnymi danymi potrzebującego ucznia. Wtedy przekazywane były bezpośrednio do tego dziecka.

 

Jakie są wnioski z poprzednich edycji?

 

 - „Akcja pokazała tak zwaną biedę ukrytą, której nie widzimy. Ludzie często pracują, ale starcza im od pierwszego do pierwszego. Wyposażenie dziecka w przybory szkolne jest kosztownym wydatkiem i pomoc od Caritas jest bardzo potrzebna” – dodaje Małgorzata Dyńka. Jak wynika z badań, koszt poniesiony przez rodziców na zaspokojenie potrzeb wynikających z rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014, wyniósł na jedno dziecko 826 złotych. Na podręczniki szkolne trzeba było wyłożyć 382 złote (to 4% więcej niż w 2012 roku). Koszt ubioru szkolnego dla jednego dziecka wzrósł jeszcze bardziej – przeznaczono na ten cel 244 złote (18% więcej niż w 2012 roku) (Dane z Raportu CBOS Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2013/2014). Dane GUS z lutego 2014 roku mówią, że pół miliona dzieci ze względu na ubóstwo nie może pozwolić sobie na wszystkie książki do szkoły. 29% dzieci z rodzin wielodzietnych nie stać na udział w zajęciach  pozalekcyjnych. Zagrożonych ubóstwem jest 23% społeczności wiejskiej i 11% społeczności miejskiej. Zagrożonych ubóstwem jest 40% rodzin wielodzietnych i 25% rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ostatnie dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej mówią, że dochód w ponad 700 000 rodzin, które otrzymują pomoc socjalną nie przekracza 400 zł na osobę.

 

Informacje statystyczne pochodzą ze strony www.tornisterpelenusmiechow.com

 

Za wszelką pomoc i wsparcie z całego serca dziękujemy!

 

Posłuchaj wypowiedzi Anety Sawickiej - Koordynator Akcji Caritas

 

Posłuchaj wypowiedzi Małgorzaty Dyńka z PZC przy parafii Ducha Świętego w Siedlcach

 

* * *

 

Udział w ogólnopolskiej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” włączyła się również Para Prezydencka – pierwsza dama Agata Kornhauser – Duda i prezydent Andrzej Duda:

 

 

* * *

 

Lista PZC i parafii, które wzięły w 2015 roku udział w akcji

 

Parafialne Zespoły Caritas:

 1. PZC nr 1 przy parafii św. Teresy w Siedlcach (40szt.)
 2. PZC nr 4 przy parafii pw. Ducha Św. w Siedlcach (70szt.)
 3. PZC nr 6 przy parafii pw. Św. Maksymiliana w Siedlcach (25szt.)
 4. PZC nr 8 przy parafii pw. Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim (60szt.)
 5. PZC nr 11 przy parafii pw. Św. Rajmunda w Hańsku (25szt.)
 6. PZC nr 14 przy parafii Nawiedzenia NMP w Miastkowie (50szt.)
 7. PZC nr 15 przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Piszczacu (30szt.)
 8. PZC nr 17 przy parafii pw. Św. Filipa Neri w Kąkolewnicy (10szt.)
 9. PZC nr 18 przy parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrówkach (10szt.)
 10. PZC nr 19 przy parafii w Sobieniach Jeziorach (40szt.)
 11. PZC nr 20 przy parafii pw. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim (50szt.)
 12. PZC nr 21 przy parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Warszawicach (30szt.)
 13. PZC nr 22 przy parafii pw. Św. Jana Pawła II w Siedlcach (15szt.)

 

Parafie:

 1. Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie (30szt.)
 2. Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Bazanowie Starym (130szt.)
 3. Parafia św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej (70szt.)
 4. Parafia MB Różańcowej w Sławatyczach (15szt.)
 5. Parafia Wniebowzięcia NMP w Parysowie (10szt.)
 6. Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzesku (20szt.)
 7. Parafia św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie (50szt.)
 8. Parafia Wniebowzięcia NMP w Stoczku Łukowskim (20szt.)
 9. Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie (25szt.)
 10. Parafia św. Jadwigi w Mokobodach (20szt.)
 11. Parafia Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim (50szt.)
 12. Parafia św. Stanisława w Wólce Dobryńskiej (10szt.)
 13. Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim (19szt.)
 14. Parafia bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej (30szt.)
 15. Dodatkowo: Wakacyjna Akcja Caritas 2015 (46szt.)

Wróć