Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

V Turnus "Wakacyjnej Akcji Caritas 2015" w Ptakach koło Łomży

Wypoczynek wśród lasów sosnowych, zwiedzanie ciekawych miejsc, integracja, a dla dzieci polonijnych również – nauka języka polskiego – tak w skrócie wyglądał ostatni V Turnus Wakacyjnej Akcji Caritas 2015 w Ptakach koło Łomży. W dniach 29.07-11.08.2015r. wypoczywało 61 wychowanków, w tym 17 z Grodna na Białorusi.

 

Na wakacje z siedlecką Caritas pojechały dzieci z dekanatów: terespolskiego, janowskiego, bialskiego i łukowskiego.

 

Bogate atrakcje i zajęcia

 

W czasie wypoczynku dzieci miały bogaty grafik zajęć. Brały udział w wycieczkach do Łomży, gdzie zwiedzały Muzeum Północno - Mazowieckie, Muzeum Diecezji Łomżyńskiej, Kościół i Ogrody Franciszkańskie oraz katakumby. W Katedrze Łomżyńskiej wysłuchały koncertu organowego. Odwiedziły basen łomżyński, by sprawdzić swoje umiejętności pływackie. Był również czas na zakup pamiątek. Tradycyjnie podczas wyjazdów prowadzone są zajęcia z pracownikami Policji. Tak było i tym razem. Opowiedzieli oni o bezpieczeństwie w czasie wakacji.  Pojawiła się również Straż Pożarna, która oprócz pogawędki na temat swojej pracy, poczęstowała dzieci ulewą wody. Na ośrodku był gościnnie ksiądz, dzięki czemu odbywały się Msze Święte.

 

Zabawa na sto dwa

 

Uczestnicy brali udział w zabawach kolonijnych takich jak: dyskoteki z konkursami, karaoke, konkurs karykatur, „Mam talent”, Dzień Sportu, Pokaz Mody Ekologicznej, Koloriada, Otrzęsiny z pasowaniem na kolonistę, Wybory Miss i Mistera kolonii, tańce integracyjne (belgijka, polonez, walc angielski, hip-hop, układy choreograficzne), Turniej piłki nożnej i siatkowej, Spartakiada, Teleturniej „Kto, gdzie, kiedy?”, Kabareton, oglądanie filmów, zajęcia z języka polskiego dla Polonii, które pilnie i z zaangażowaniem przygotowała Pani Ania. W czasie pogodnych wieczorów, które każdego dnia integrowały dzieci, nie brakowało humoru i świetnej zabawy.

 

Wrażenia

 

Czas upłynął bardzo szybko. Uczestnicy byli spontaniczni i radośni. – Bardzo mi się podoba na obozie, dlatego, że jest tu piękny las, domy, a przede wszystkim piękni ludzie. Kiedy tu przyjechałam, to nie znałam żadnej osoby. A teraz widzę, że ludzie są weseli i przyjemni. Nie wiem, jak będę żyła bez nich, kiedy wrócę do domu – mówi Maria, kolonistka z Grodna. – Gdybym została w domu, oglądałabym tylko filmy, czytała i spacerowała – dodaje. Rodzice Marii są Polakami, stąd zna język polski. Uczy się też od pięciu lat w macierzy szkolnej, czyli na takich kursach językowych. – Zawsze czekamy na zaproszenia od Caritas. W tym roku było wiele telefonów od rodziców, którzy chcieliby wysłać dzieci do Polski na odpoczynek letni. Są tu inne krajobrazy, dzieci mają dużo wycieczek i poznają kulturę polską – opowiada Ludmiła Jakołcewicz, wychowawczyni z Grodna. – Zarówno dzieci z Polonii, jak i z Polski już nie mogą się doczekać kolejnego turnusu za rok – mówi Marta Maksymiuk, kierownik kolonii. Dlaczego? Wyjazd był bardzo udany, a w dniu pożegnania dało się zauważyć wzruszenie.

 

Dobrana kadra

 

Podczas wyjazdu kadrę stanowiło 6 wychowawców: Karolina Zalewska, Marta Kłopotowska, Monika Melaniuk, Ludmiła Jakołcewicz, Agnieszka Dybowska, oraz asystent i nauczyciel języka polskiego – Anna Pogorzelska. Nad całościowym przebiegiem turnusu czuwał kierownik - Marta Maksymiuk.- Nasi wychowawcy są odpowiednio przygotowani. Mają ukończone kursy na wychowawców kolonijnych oraz doświadczenie w pracy z dziećmi. Na co dzień aktywnie uczestniczą w różnych formach wolontariatu z dziećmi i młodzieżą – mówi kierownik kolonii.

 


 

Kolonie były współfinansowane z projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą: „Wspieranie oświaty polonijnej w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w 2015 roku”.

 


 

Posłuchaj wypowiedzi Marty Maksymiuk - Kierownik Kolonii

 

Posłuchaj wypowiedzi Ludmiły Jakołcewicz - wychowawczyni z Grodna

 

Posłuchaj wypowiedzi Marii - uczestniczki kolonii z Grodna

 

Posłuchaj podziekowań dla Caritas Diecezji Siedleckiej

  

* * *

 

V Turnus "Wakacyjnej Akcji Caritas 2015" w Ptakach koło Łomży

2015-08-13

V Turnus "Wakacyjnej Akcji Caritas 2015" w Ptakach koło Łomży

Zdjęcia: Marta Maksymiuk, Anna Pogorzelska, Karolina Zalewska

0001
001
002
0002
0003
003
0004
004
0005
005
006
0006
0007
007
008
010
011
012
013
014

Wróć