Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Wakacje w świetlicach Caritas

Odpoczynek, nauka przez zabawę, odkrywanie nieznanych miejsc – tak wyglądają w skrócie wakacje w świetlicach Caritas Diecezji Siedleckiej, które właśnie są na półmetku. Dzieci pochodzące z uboższych, potrzebujących rodzin mają zapewnione atrakcje i profesjonalną opiekę także w letnie dni.

 

Siedlecka Caritas prowadzi 3 świetlice: dwie w Siedlcach oraz jedną w Parczewie. Do każdej z nich uczęszcza 30-osobowa grupa dzieci, zatem łącznie wychowawcy sprawują opiekę nad 90. dzieci w wieku szkolnym.

 

Wakacyjne zajęcia

 

Dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej przy kościele św. Stanisława w Siedlcach wiedzą, że podczas całych wakacji nie będą się nudzić. Uczestniczą w sprawdzonych zajęciach, przygotowanych pod czujnym okiem wychowawców. Podczas zajęć na temat bezpieczeństwa nauczyli się rozsądnych zachowań w mieście, nad wodą, w górach, na placach zabaw. Dowiedzieli się, jak korzystać ze słonecznego opalania i chronić się przed nadmiernym działaniem słońca. Przypomnieli sobie również numery alarmowe, by móc zareagować, kiedy stanie się coś złego. Letni czas wykorzystują by rozwijać swoje zainteresowania, przede wszystkim te plastyczne. Rozwijają kreatywność m.in. przygotowując prace wielkoformatowe z postaciami z ulubionych bajek, które trafią na ściany świetlicy i ich domowych pokoi. Co więcej, robią nawet własnoręcznie puzzle! Wypoczynek to również zajęcia sportowe. Dzieci uczą się zasad fair-play podczas rywalizacji. Towarzyszy im gorąca atmosfera i ogromne emocje. Ćwiczą też swoją cierpliwość, spostrzegawczość i wspólną pracę podczas układania różnej wielkości puzzli począwszy od tych 15 - elementowych, na 1500 - elementowych kończąc.

 

Kultura i nauka

 

Podopieczni świetlicy znajdującej się przy ul. Floriańskiej 3 mają też rozrywki kulturalne. Tym razem obejrzeli w Galerii „w Bramie” wystawę zdjęć fotografa i podróżnika, pana Bogusława Skarusa zatytułowaną: „Jedwabny szlak. Kirgistan-Tadżykistan-Afganistan-Uzbekistan”. Dzięki temu dowiedziały się, jak wygląda współczesny wygląd szlaku będącego kiedyś starożytnym traktem handlowym oraz to jak wyglądają tamtejsi mieszkańcy, ich kultura i codzienne życie. Spotkanie z autorem zdjęć było bardzo inspirujące. W Galerii Fokus dzieci obejrzały też prace młodzieży, biorącej udział w zajęciach Pracowni Fotograficznej Miejskiego Ośrodka Kultury. Bardzo pożyteczne okazują się warsztaty prowadzone przez panie Martę i Anię z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Siedlcach. Uczestnicy zajęć dowiadują się tajników wyboru różnych zawodów. Dzieci dyskutują kim chciałyby być, jakie mają obecnie zainteresowania. Dostały informacje, ile jest zarejestrowanych w Polsce zawodów, jakich zawodów już nie ma i jakie dopiero powstały. Zajęcia integracyjne, to kolejna forma wypoczywania w wakacje. Dzieci wspólnie zbudowały i ozdobiły kartonowo – gazetowy pałac, a na głowy włożyły papierowe korony. Odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną Filię Biblioteczną nr 4 w Siedlcach przy ul. Młynarskiej uczestniczyły w zajęciach „Wakacje z książką pełne kwiatów, motyli i ptaków”. Wykonały obrazy, zakładki oraz ozdobne talerzyki i filiżanki, których motywem były właśnie kwiaty.

 

Filmowy wieczór

 

Dzieci z Parczewa w świetlicy mają również ciekawe wakacje. Zajęcia rekreacyjne, sportowe i artystyczne odbywają się w godzinach 10:00-15:00. Świetlica korzysta z zasobów kulturalno -rekreacyjnych na terenie ich miasta. Podopieczni siedleckiej Caritas przygotują przedstawienie, wezmą udział w muzykoterapii połączonej z karaoke, nauczą się i ułożą własny układ taneczny. Podczas zajęć kucharskich zajmą się gotowaniem i pieczeniem ciast. Na świetlicy będą również nocować, oglądając wcześniej nocny seans filmowy! Ponadto 10 -osobowa grupa dzieci w dniach 6 - 15 lipca wypoczywała na koloniach w Zakopanem.

 

Ulubione gry i konkursy

 

Na początku wypoczynku dzieci powitały wakacje wspólnymi grami i zabawami. Brały udział w konkursach z nagrodami. Wychowankowie Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej w Siedlcach zaangażowali się w Pięciobój Katolicki składający się z pięciu dyscyplin – konkurencji związanych z wiedzą o Kościele. Podczas południowych zajęć oglądali również filmy i dyskutowali, co się im podobało, co zapamiętali. Mieli też szansę wygrać konkurs sprawdzający wiedzę z obejrzanej projekcji. Nie zabrakło gier planszowych i zabaw stolikowych. Największą popularnością cieszyły się: „Słowny Express”, „5 sekund”, „Omnibus”, „Warcaby”, „Mniam i hop, czyli jak żyć zdrowo”, „Quiz zoologiczny” i „Bezpieczna droga”. Dzieci grały w gry: „Zostań strażakiem”, „Zostań policjantem” i „Zostań lekarzem”, które kończyły się uzyskaniem certyfikatu w serii gier planszowych „Bądź bezpieczny”.

 

W Świetlicy Socjoterapeutycznej przy ul. Świrskiego 57 podopieczni biorą udział w konkursach drużynowych i indywidualnych oraz quizach i grach dydaktycznych (np. „Familiada”, konkurs z wiedzy o Polsce, „Szansa na sukces”, „Jaka to melodia”, wybory Miss i Mistera świetlicy). Odbywają się też bardzo lubiane zajęcia komputerowe i tematyczne: „Dzień kulinarny” i „Dzień sportu”. Nie brakuje dyskotek i wycieczek po okolicy.

 

 

 

 

Wróć