Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

„Wakacyjna Akcja Caritas 2019”: I turnus już za nami!

Przyjechały z Grodna na Białorusi, aby poznać kraj swoich przodków, a przy tym spędzić wakacje w pięknym otoczeniu i chrześcijańskim duchu, na terenie Ośrodka „Caritas Bliźnim” w Ptakach koło Nowogrodu (w diecezji łomżyńskiej). Mowa o 100-osobowej grupie dzieci polonijnych, które wzięły udział w - zorganizowanym przez Caritas Diecezji Siedleckiej - I turnusie „Wakacyjnej Akcji Caritas”, który odbył się w dniach 13-24 czerwca 2019r.

 

Wśród kolonistów było 45 chłopców i 55 dziewczynek w wieku od 8 do 16 lat. Razem z nimi przyjechało 7 wychowawców, a jeden czekał na grupę w Ośrodku w Ptakach. Dzieci dotarły do Polski pociągiem z Grodna do Kuźnicy Białostockiej, a potem poruszały się już autokarem. Koloniści mieli zapewnione: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, materiały dydaktyczne i upominki. Na terenie Ośrodka do dyspozycji były: basen, boiska do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki – trzeba przyznać, że cieszyły się sporym zainteresowaniem.

 

Wśród atrakcji turnusu znalazły się rejs statkiem na trasie Ruciane-Nida – Mikołajki z wypłynięciem na Śniardwy – największe jezioro w Polsce, wycieczka piesza w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika, zlokalizowanym w Nowogrodzie, wycieczka autokarowa do Łomży, a podczas niej – zabawy w Parku Trampolin „Jump6” i wizyta w Galerii Veneda.

 

Turnus miał charakter profilaktyczno-wychowawczy. Podczas 2 dni dzieci towarzyszył psycholog, który poprowadził zajęcia grupowe i indywidualne. Dzieciom bardzo podobało się lepienie w glinie podczas zajęć garncarskich – mogły wykonać dzieła wg własnego pomysłu (okazało się, że najczęściej były to skarbonki w kształcie zwierząt). Poza tym poznały podstawy języka polskiego, dzięki zajęciom językowym. – Naszym podopiecznym organizowaliśmy zajęcia sportowe, plastyczne, gry i zabawy (m.in. konkurs „Mam Talent”, Spartakiadę), a wszystko po to, by ich zintegrować i sprawić, że z „Wakacyjnej Akcji Caritas” powrócą z nowymi kolegami i koleżankami – mówi Ewa Gałach, kierownik I turnusu z Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Wyjazd kolonijny był także czasem spędzonym z Panem Bogiem – msze święte poprowadzili: ks. Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej i jego zastępca - ks. Marcin Loba.

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku. Dodatkowo projekt współfinansowany jest również ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pochodzących z „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

 

(EG, AN)

 

 

 

***

I turnus Wakacyjnej Akcji Caritas w Ptakach k. Nowogrodu - dn. 13-24.06.2019r.

2019-06-28

I turnus Wakacyjnej Akcji Caritas w Ptakach k. Nowogrodu - dn. 13-24.06.2019r.

Zdjęcia: Ewa Gałach

001
002
003
004
005
006
007
008

 

Wróć