Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

„Wakacyjna Akcja Caritas” – zakończył się VII turnus!

Na VII już turnusie, odbywającym się w dniach 24 lipca - 02 sierpnia 2019r. w Biskupinie, wypoczywała 44-osobowa grupa dzieci i młodzieży z diecezji siedleckiej. Toruń, Gniezno czy Pobiedziska to tylko niektóre z miejscowości, jakie odwiedzili uczestnicy podczas trwania turnusu. Dla części z kolonistów, czas spędzony w ramach „Wakacyjnej Akcji Caritas”, zorganizowany przez siedlecką Caritas był pierwszym tak długim wyjazdem w życiu.

 

Moc atrakcji sprawiała, że chyba nikt podczas wyjazdu się nie nudził. Wielu uczestników podkreślało, że jedną z najfajniejszych atrakcji było Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie każdy mógł zgłębić tajniki powstawania tradycyjnych toruńskich pierników oraz samemu własnoręcznie przygotować jeden i zabrać go ze sobą do domu. Będąc w Toruniu – mieście Mikołaja Kopernika dzieci nie mogły nie odwiedzić Centrum Popularyzacji Kosmosu – „Planetarium Toruń”. Dzięki specjalnej aparaturze uczestnicy siedząc wygodnie w fotelach, ponad głowami mogli oglądać tysiące pojawiających się gwiazd i kosmicznych animacji – jednym słowem zobaczyli- wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwym. Dreszczyk emocji przyniosła również wizyta w Bunkrze Wisła, gdzie uczestnicy mogli przenieść się w czasy II Wojny Światowej. Oczywiście podczas wycieczki w Toruniu nie mogło zabraknąć spaceru po Starym Mieście, gdzie można było zakupić pamiątki. Niezwykły przeżyciem dla uczestników była wycieczka do Pierwszej Stolicy Polski – Gniezna, gdzie dzieci miały możliwość uczestniczenia w Festiwalu „Koronacja Królewska” w ramach którego odbywały się m.in. turniej łuczniczy, koncerty muzyki dawnej, pokazy tańca dawnego czy pokaz woltyżerki konnej. W Katedrze Gnieźnieńskiej grupa wzięła udział w Eucharystii, miała okazję zobaczyć słynne gnieźnieńskie drzwi oraz poznać legendę o św. Wojciechu. Wśród atrakcji przygotowanych dla młodych podróżników warto również wymienić przejażdżkę Żnińską Kolejką Wąskotorową i zwiedzanie Muzeum Ziemi Pałuckiej oraz Baszty. Wiele istotnych informacji na temat budowli pierwszych Piastów dzieci usłyszały od przewodnika, który oprowadził je po Parku Miniatur Szlaku Piastowskiego. O tym jak wygląda praca archeologa, w jaki sposób odkrywać pozostałości po naszych przodkach dzieci dowiedziały się podczas lekcji muzealnej w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Nadmiar energii, który rozpierał młodych uczestników został spożytkowany podczas kursu łucznictwa, wizyty na basenie oraz wizyty w Parku Trampolin we Wrześni.

 

Kolonie to czas, w którym nie może zabraknąć miejsca na wspólną zabawę. Podczas turnusu każdego dnia odbywały się różne wydarzenia kolonijne, których podstawowym celem była integracja i zawiązanie więzi koleżeńskich pomiędzy uczestnikami. Tzw. „pogodne wieczory”, pokazy talentów, dyskoteki, dzień sportu czy różnego rodzaju konkursy dawały kolonistom możliwość pokazania lub też odkrycia swoich talentów. Każdy kolonijny dzień rozpoczynał się i kończył modlitwą, a sami koloniści bardzo angażowali się w jej przygotowanie oraz poprowadzenie. W lepszym odkryciu swoich wad i zalet oraz rozwijaniu swoich umiejętności i zdolności pomogły zajęcia prowadzone przez pedagoga.

 

Na turnusie kolonijnym w Biskupinie odpoczywały dzieci siedleckich parafii - Św. Teresy, z Ducha św., św. Jana Pawła II, św. Józefa, Św. Maksymiliana Marii Kolbego, parafii katedralnej oraz z Gminy Parczew.

 

 

Wypoczynek 45 dzieci został dofinansowany ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskanych z programu „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” oraz Gminy Parczew.

 (JM, BS, AN)

 

***

VII turnus Wakacyjnej Akcji Caritas w Biskupinie - dn. 24.07. - 02.08.2019r.

2019-07-29

VII turnus Wakacyjnej Akcji Caritas w Biskupinie - dn. 24.07. - 02.08.2019r.

Zdjęcia: Caritas Diecezji Siedleckiej

001
002
003
004
005
006
007
008

 

Wróć