Włącz się w akcję "Tak, POMAGAM!"

Już niebawem, 11 i 12 grudnia 2015r. (piątek, sobota) będzie można włączyć się w IX edycję ogólnopolskiej zbiórki żywności pod hasłem „Tak, POMAGAM!”, którą przeprowadzi również Caritas Diecezji Siedleckiej.

Celem przedsięwzięcia jest pomoc osobom najbardziej potrzebującym na terenie Polski, w tym całej diecezji siedleckiej. Otrzymają one paczki żywnościowe, które z pewnością przydadzą się na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Zbiórka polegać będzie na pozyskiwaniu żywności z długotrwałym okresem ważności i łatwych w przechowywaniu, w wybranych sklepach sieciowych, osiedlowych, prywatnych, gdzie dyżurować będą wolontariusze. Osoby te są członkami Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas i Wolontariatów w Białej Podlaskiej i w Siedlcach. Dodatkową pomoc zaoferowali również uczniowie i nauczyciele z czterech placówek. Są to: Szkoła Podstawowa nr 4 i nr 7  i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach oraz Gimnazjum w Domanicach.

Harcerze też zbierają

W tegoroczną akcję włączają się również harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Wschodnio-Mazowiecki Związek Drużyn Harcerzy. Będą zbierać żywność w 3 sklepach na terenie Siedlec: Topaz przy ul. Janowskiej, Biedronka przy ul. Mieszka, Mila przy ul. Starowiejskiej. Ze zgromadzonych produktów zostaną przygotowane paczki, które trafią na Ukrainę, jako pomoc Polakom na wschodzie. Współpraca jest rodzajem partnerstwa z siedlecką Caritas, w trosce o rodziny polonijne, które również żyją w trudnych warunkach.

Jak pomóc?

Ponad 1000 wolontariuszy będzie czekać na Państwa w godz. 9:00-18:00 w sklepach: Biedronka, Carrefour, Carlos, Intermarche, Kaufland, Lewiatan, PSS Społem, Stokrotka, Topaz oraz w sklepach osiedlowych i prywatnych. Do specjalnych koszy można będzie włożyć m.in. mleko, mąkę, cukier, makaron, ryż, różnego rodzaju kasze, płatki kukurydziane, dania gotowe, olej, konserwy mięsne i warzywne, dżemy, herbatę, słodycze dla najmłodszych (batony, czekolady, herbatniki, orzechy i bakalie).

Akcja w diecezji siedleckiej i w Polsce

Podczas zeszłorocznej edycji akcji „Tak, POMAGAM!” w grudniu 2014r. w diecezji siedleckiej udział wzięło 1038 wolontariuszy i zebrali 19 ton 442kg żywności (przygotowano 1592 paczki). Akcja przeprowadzona została również wiosną 2015r. w marcu – zebrano 13 ton 335kg przy zaangażowaniu 870 wolontariuszy (1421 paczek). W ośmiu dotychczas przeprowadzonych zbiórkach w całej Polsce wolontariusze zebrali ponad 2248 ton żywności, a paczki trafiły do około 518 tys. osób z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez  diecezjalne Caritas. Każdorazowo w akcji uczestniczy około 10 tys.  wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i  Szkolnych Kół Caritas, którzy zbierają żywność w około 2 tys. sklepów w całej Polsce.

Posłuchaj wypowiedzi Ks. Marka Bieńkowskiego - Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej

Posłuchaj wypowiedzi Macieja Olszewskiego - Instruktora Zwiąku Harcerstwa Rzeczypospolitej

Posłuchaj wypowiedzi Małgorzaty Dyńka z Parafialnego Zespołu Caritas

Więcej informacji udziela: Urszula Kosińska z Caritas Diecezji Siedleckiej pod nr tel.: 501-053-366.