Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Wolontariusze siedleckiej Caritas będą układać Kilometry Dobra

3 marca ruszyła II edycja Kilometrów Dobra. To jedyna kampania społeczna, łącząca organizacje pozarządowe i wspomagająca je w gromadzeniu funduszy na określone przez nie cele charytatywne. Siedlecka Caritas pieniądze pozyskane w czasie tegorocznej akcji przeznaczy na letni wypoczynek dzieci z ubogich rodzin.

 

- "Kilometry Dobra" to akcja ogólnopolska, której organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Fundarisingu. Uczestniczy w niej 30 organizacji, wśród nich Caritas Diecezji Siedleckiej. – mówi Ilona Trojnar, kierownik biura zarządu  siedleckiej Caritas i koordynatorka akcji. – Naszym głównym celem jest oczywiście pozyskanie środków na działalność statutową, czyli pomoc najbardziej potrzebującym. Dodatkową motywacją, aby przyłączyć się do kampanii, może być fakt, że podczas finału, który zaplanowano na 31 maja 2015 r. organizacje partnerskie podejmą  próbę pobicia rekordu Guinnessa, poprzez ułożenie jak najdłuższego ciągu monet jednozłotowych.  – dodaje.

 

Cel: wypoczynek dzieci z ubogich rodzin.

 

Każda z organizacja, która włączyła się w kampanię, może wybrać cel, na który przeznaczy środki zebrane podczas jej trwania czyli od 3 marca do 31 maja 2015. W głównej mierze chodzi o to, aby fundusze zebrane w danym regionie były wykorzystane na potrzeby lokalnej społeczności. Caritas Diecezji Siedleckiej zbiera w tym roku fundusze na kolonie organizowane w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas, aby rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogły również wysłać swoje pociechy na letni wypoczynek. - Caritas od wielu lat organizuje wyjazdy rekreacyjne w czasie wakacji dla ubogich rodzin. Dopóki mieliśmy swój ośrodek w Broku, mogło wyjeżdżać kilka tysięcy dzieci. Teraz wyjazdy wiążą się z wyższymi kosztami. Chcemy, by większa liczba naszych podopiecznych mogła uczestniczyć w wypoczynku letnim, dlatego angażujemy się w kampanię - wyjaśnia koordynatorka akcji Kilometry Dobra z ramienia siedleckiej Caritas.

 

W jaki sposób można pomóc?

 

Najprostszym sposobem na włączenie się w kampanię jest oczywiście przekazanie funduszy na wspomniany cel. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę http://www.kilometrydobra.pl/ i wybrać na mapce Polski Caritas Diecezji Siedleckiej. Znajdują się tam odpowiednie linki umożliwiające przekazanie funduszy. Wystarczy kliknąć i podążać zgodnie z instrukcją. W kwietniu i w maju naszych wolontariuszy ze specjalnymi puszkami będzie można spotkać także na ulicach miasta, gdzie w ramach akcji Kilometry Dobra będą przeprowadzane zbiórki pieniędzy.

 

Cele poza Siedlcami

 

Wśród celów, które można pomóc zrealizować, aż 8 dotyczy remontu, budowy czy adaptacji pomieszczeń przeznaczonych do użytku lokalnej społeczności. Niektóre z tych prac zaczęły się wcześniej, jak np. budowa przedszkola dla dzieci w Jarosławiu i będą trwały jeszcze po zakończeniu kampanii. Podczas akcji będzie można zobaczyć co zostało zrobione, porozmawiać z ss. Benedyktynkami, które udostępniają XIX-wieczne pomieszczenia dla maluchów z Jarosławia i zapoznać się z harmonogramem prac. Podobnie będzie w Suwałkach (budowa zespołu placówek rehabilitacyjno-edukacyjno-zawodowych), Lublinie (budowa Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie) czy Lubinie (budowa Domu Opieki dla osób przewlekle chorych). Organizacje będą zbierać również „Kilometry” na działania bieżące: zapobieganie wykluczeniu (Fundacja z Ołdrzychowic Kłodzkich), rehabilitację (m.in. Fundacja z Opola i z Olsztyna),działania edukacyjne (Stowarzyszenie z Ełku i z Oświęcimia oraz Fundacja z Kielc) i inne.

 

Więcej informacji:

http://www.kilometrydobra.pl

facebook.com/kilometrydobra

 

 

 

 

 

 

Wróć