Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Wspólna Wigilia w Caritas Diecezji Siedleckiej

Siedlecka Caritas zaprasza na spotkanie wigilijne, które odbędzie się 24 grudnia o godz. 11:00 w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym przy ul. Świrskiego 57 w Siedlcach.

 

Swoją obecnością zaszczycą zgromadzonych: ksiądz biskup Kazimierz Gurda i ksiądz biskup Piotr Sawczuk oraz ksiądz dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej Marek Bieńkowski. Spotkanie będzie okazją do wysłuchania słów Ewangelii, wspólnej modlitwy i kolędowania, dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. - W tym roku zaplanowany jest posiłek dla 200 osób. Każdy kto ma życzenie przyjść, jest mile widziany. Zapraszamy nie tylko osoby korzystające z jadłodajni, ale również m.in. samotnych, którzy potrzebują domowego ciepła – mówi Alicja Zarzycka, instruktor sekcji gastronomicznej Centrum Integracji Społecznej (CIS) przy siedleckiej Caritas. Pod jej nadzorem, razem z 5 uczestnikami CIS i pracownikiem – Beatą Wiewiórką przygotują wigilijne potrawy. Wśród nich pojawią się m.in.: barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, pierogi z grzybami, smażona ryba, śledzie pod różną postacią, sałatka jarzynowa, pieczywo, owoce, ciasto i tradycyjnie również kompot z suszu. Posiłki pochodzą w większości z produktów zakupionych, choć jak co roku dołączyli się również darczyńcy. Za obsługę odpowiedzialni będą wolontariusze – osoby korzystające na co dzień z jadłodajni.

 

Wigilia jak co roku

 

- Moje wrażenia z poprzedniego roku są dosyć ciepłe. Wigilia nie dzieli, tylko zawsze łączy. Nie ma żadnych podziałów. Każdy kto przyjdzie, czy to jest ubrany odświętnie, czy tak jak chodzi na co dzień, nikomu nie przeszkadza. Czuć atmosferę życzliwości, wspólnoty – mówi Alicja Zarzycka. – Ta wigilia jest już tradycją. Podopieczni są dla siebie uprzejmi i grzeczni. Ludzie zachowują się tego dnia inaczej. Trzeba jak najdłużej utrzymać taki zwyczaj, kiedy siedlczanie mogą przyjść i podzielić się opłatkiem z biskupem i innymi uczestnikami wigilijnego spotkania – mówi Urszula Kosińska z punktu Pomocy Doraźnej prowadzonego przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Również w Białej Podlaskiej

 

Równolegle, 24 grudnia 2015 r. o godz. 11:00 w Caritas Diecezji Siedleckiej przy ul. Warszawskiej 15 w Białej Podlaskiej odbędzie się wigilijne spotkanie dla podopiecznych jadłodajni. Obecni będą: prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk oraz dyrektor MOPS w Białej Podlaskiej Renata Jaroszuk oraz ks. Marcin Gochnio, zastępca dyrektora siedleckiej Caritas.

 

Potrzeba ciepła rodzinnego

 

- Wigilia jest szczególnym czasem dla każdej katolickiej rodziny. Na wspólnej wieczerzy gromadzimy się, aby przygotować się na spotkanie nowonarodzonego Pana Jezusa. Przepraszamy się nawzajem i przebaczamy to, co było złe w mijającym roku. Patrzymy z nadzieją na przyszłość, że przychodzący Jezus rozświetli ścieżki naszego życia. Wigilia w Caritas dla osób samotnych, pochodzących z mniej zamożnych rodzin jest również okazją do świętowania. Wielu nie ma z kim przełamać się opłatkiem. Niektórych nie stać na to by przygotować uroczystą wieczerzę. Sam Pan Jezus daje przykład gościnności oraz dzielenia się z innymi tym, co mamy. My czynimy to pozostawiając jedno puste nakrycie dla nieznajomego gościa na wigilijnym stole. Zazwyczaj jednak nikt nie przychodzi, aby przy nim usiąść. Jest to pewna symbolika. Natomiast w Caritas niejako zapełniamy te wszystkie puste miejsca, gdy samotne osoby z zakątków naszego miasta mogą spędzić czas na kolędowaniu i również cieszyć się z narodzenia Pana Jezusa – mówi ksiądz Marcin Gochnio.

 

Posłuchaj wypowiedzi Ks. Marcina Gochnio - Zastępcy Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej

 

Posłuchaj wypowiedzi Ks. Marcina Gochnio - Zastępcy Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej

 

Posłuchaj wypowiedzi Urszuli Kosińskiej - pracownika Punktu Pomocy Doraźnej Caritas Diecezji Siedleckiej

 

Posłuchaj wypowiedzi Alicji Zarzyckiej - instruktora Sekcji Gastronomicznej Centrum Integracji Społecznej

Wróć