Kto potrzebuje naszego wsparcia?

Diecezja Siedlecka: Działania Caritas na rzecz seniorów

Wsparcie żywnościowe, pomoc w zakupie leków, możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego i skorzystania z wsparcia w przypadku pokrzywdzenia przestępstwem – to główne działania, które na rzecz osób w starszym wieku prowadzi aktualnie Caritas Diecezji Siedleckiej. Na czym polegają i gdzie znaleźć szczegółowe informacje? - poniżej przedstawiamy listę.

 

WSPARCIE ŻYWNOŚCIOWE

  • Program „Na codzienne zakupy”

Polega na przekazaniu kart zakupowych do wykorzystania w sklepach Biedronka. Objął 250 ubogich seniorów z diecezji siedleckiej, zakwalifikowanych przez Caritas diecezjalną. Ruszył 1 kwietnia 2020 r. Każdy z seniorów otrzymuje przez 10 miesięcy kartę zakupową do wykorzystania. W takich zakupach pomagają wolontariusze Caritas. Łączna pula środków na te działanie to aż 375 tysięcy złotych. Karty przekazała Fundacja Biedronki.

 

Więcej informacji (kontakt):

Monika Rybaczewska, tel. 512 936 068.

 

  • Program „Spiżarnia”

Ma na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez dystrybucję produktów spożywczych z krótkim terminem przydatności. Produkty odbierane są przez wolontariuszy i pracowników Caritas Diecezji Siedleckiej ze sklepów Biedronka i przekazywane do placówek Caritas oraz bezpłatnie bezpośrednio do osób potrzebujących. Program to efekt współpracy Caritas z siecią sklepów Biedronka.

 

Więcej informacji (kontakt):

Monika Rybaczewska, tel. 512 936 068,

https://siedlce.caritas.pl/index.php/spizarnia-caritas.html

 

  • Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa (POPŻ)

Polega na przekazywaniu żywności osobom, które spełniają określone kryteria potwierdzone przez ośrodek pomocy społecznej. Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Caritas Diecezji Siedleckiej (OPR) do Organizacji Partnerskich Lokalnych (OPL) Parafii-Parafialnych Zespołów Caritas na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego, które przekazują żywność bezpośrednio do osób potrzebujących. Udział w projekcie jest bezpłatny. Caritas Diecezji Siedleckiej realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 - Podprogram 2019 - współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Realizacja programu przypada na grudzień 2019 r. - lipiec 2020 r.

 

Więcej informacji (kontakt):

Monika Rybaczewska, tel. 512 936 068,

Żanetta Kowalczuk, tel. 504 429 423.

https://siedlce.caritas.pl/index.php/program-operacyjny-pomoc-zywnosciowa-2014-2020.html

 

  • #PomocDlaSeniora

Jest to nowa akcja pomocowa Caritas Polska zainicjowana w odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem. Szczególnie narażone są osoby starsze, stanowiące dużą grupę podopiecznych organizacji. 25 tysięcy złotych - taką kwotę otrzymała Caritas Diecezji Siedleckiej od Caritas Polska na zakup produktów spożywczych do paczek dla najuboższych seniorów, na ugotowanie im ciepłych posiłków oraz zapewnienie maseczek, rękawiczek i środków do dezynfekcji dla wolontariuszy, którzy im pomagają.

 

Więcej informacji (kontakt):

https://siedlce.caritas.pl/index.php/pomoc-dla-seniora.html

 

POMOC W ZAKUPIE LEKÓW

  • Karty DOZ – na leki

Co 4 Polak nie realizuje recepty na leki ratujące życie z powodu braku pieniędzy. Problem ten dotyka głównie seniorów, cierpiących na wiele schorzeń. Dzięki karcie DOZ w formie voucherów o wartości 50zł i 100zł ubodzy seniorzy, korzystający z wsparcia Caritas, mogą wykupić leki w aptekach sieci „Dbam o zdrowie” całkowicie za darmo.

 

Więcej informacji (kontakt):

Karolina Kłoś, tel. 500-566-898.

 

MOŻLIWOŚĆ WYPOŻYCZENIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

  • Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego

Sprzęt rehabilitacyjny można wypożyczyć w Siedlcach (przy ul. Budowlanej 1), w Białej Podlaskiej (przy ul. Warszawskiej 15), w Parczewie (przy ul. Kościelnej 77), w Radzyniu Podlaskim (przy ul. Wyszyńskiego 6), we Włodawie (przy ul. Chełmskiej 20).

 

Więcej informacji (kontakt):

https://siedlce.caritas.pl/index.php/wypozyczalnie-sprzetu.html

 

POMOC POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM

 

  • Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem

Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach (przy ul. Budowlanej 1) oraz sześciu Lokalnych Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łosicach (przy ul. Narutowicza 2B), w Pilawie (przy ul. Wojska Polskiego 16), w Węgrowie (przy ul. Mickiewicza 6), w Sokołowie Podlaskim (przy ul. Lipowej 5), w Zbuczynie (przy ul. Siedleckiej 1), w Mińsku Mazowieckim (przy ul. Granicznej 8). Zadanie współfinansowane jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

 

Więcej informacji (kontakt): 

Prowadzony jest całodobowy dyżur telefoniczny - wystarczy zadzwonić pod numer 500-566-881

https://siedlce.caritas.pl/index.php/cpi.html

 

(AN)

Wróć