Kto potrzebuje naszego wsparcia?

Pomoc dla Sławomira Chomiuka

53-letni Sławomir Józef Chomiuk z Wygnanek (woj. mazowieckie, gmina Stara Kornica) bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Jest tak ciężko chory, że ze światem praktycznie nie jest w stanie się porozumieć. Ratuje go nowo zakupiony komunikator, który jest sterowany wzrokiem. Mężczyzna potrzebuje środków na leczenie i rehabilitację. Caritas Diecezji Siedleckiej apeluje o pomoc.

 

Stwardnienie zanikowe boczne

 

Pierwsze objawy choroby ujawniły się u pana Sławomira w lipcu 2017 roku. Diagnoza brzmiała: stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Jest to choroba neurologiczna, na którą chorował m.in. Stephen Hawking, wybitny astrofizyk. Jaki jest jej przebieg? Dochodzi do uszkodzenia obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego, co prowadzi z czasem do zaniku wszystkich funkcji mięśni. Pierwsze objawy stwardnienia zanikowego bocznego to zaniki mięśniowe, osłabienie mięśni, niewyraźna mowa i trudności w połykaniu. Choroba dotyka zwykle osoby starsze – w wieku 60-70 lat.

 

Leczenie również w domu

 

Do tak ciężkiego schorzenia doszły później jeszcze inne – depresja i nadciśnienie tętnicze. W pierwszej połowie 2018 roku ogólny stan zdrowia jeszcze się pogorszył - nasiliła się postępująca duszność, problemy z odksztuszaniem. Badanie neurologiczne stwierdziło głęboki niedowład czterokończynowy. Konieczny był zabieg tracheostomii, wdrożono także żywienie pozajelitowe. Mężczyzna został objęty wentylacją domową – poddawany jest tlenoterapii biernej i stałej respiratoroterapii domowej, z uwagi na niewydolność oddechową.

 

Życie „mówione” oczami

 

Z naszych informacji wynika, że pan Sławomir przebywa obecnie w domu. Jest z nim bardzo ciężko. Rodzina zakupiła mu specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu - za pomocą wzroku - chory będzie mógł „mówić”. Pan Sławomir wymaga długotrwałego leczenia i stałej rehabilitacji. Chomiukowie w opiece nad głową rodziny potrzebują znacznych środków, które są poza ich zasięgiem.

 

Jak pomóc?

 

Mężczyzna nie może nic zrobić, by sobie pomóc. Jego funkcjonowanie zależy od rodziny i osób trzecich. To, co możemy uczynić, by poprawić jego trudną sytuację, to przekazać dobrowolną sumę pieniędzy na założone dla niego subkonto. Caritas Diecezji Siedleckiej tegoroczne środki zebrane w ramach skarbonek z akcji „Jałmużna Wielkopostna” przekaże na rzecz pana Sławomira.

 

1) Wpłaty ze zbiórek na rzecz pana Sławomira Chomiuka w ramach skarbonek "Jałmużny Wielkopostnej 2020" należy dokonywać na nr konta Bank Spółdzielczy O/Siedlce PL 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010 wpisując tytuł: „Jałmużna Wielkopostna 2020”.

 

2) Caritas Diecezji Siedleckiej otworzyła specjalne subkonto, na którym zbierane są środki na leczenie i rehabilitację Sławomira Chomiuka. Każdy, kto zechce wesprzeć mężczyznę, może przekazać 1% podatku (nr KRS 0000223111 z poniższym dopiskiem) lub wpłacić pieniądze na konto: 

 

Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/Siedlce 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260

 

z dopiskiem: „44219 - Chomiuk Sławomir Józef”.

 

(AN)

Darowizna elektroniczna: "44219 - Chomiuk Sławomir Józef"
Minimalna kwota to 1 zł!

Kwota jest zbyt duża, aby przekazać ją poprzez płatności elektroniczne! Jeśli chcą Państwo tak hojnie wesprzeć działania Caritas prosimy o wpłatę na rachunek bankowy. Dziękujemy!

Wróć