Kto potrzebuje naszego wsparcia?

Wspomóż odbudowę gospodarstwa rodziny Kowieskich

Rodzina Kowieskich z Chromnej, od prawie trzydziestu lat, prowadzi niewielkie gospodarstwo. Pan Ryszard od zawsze dbał o to, żeby wytwarzane przez niego produkty żywnościowe były zdrowe i ekologiczne, całe serce poświęcił pracy na roli. Pożar gospodarstwa w bożonarodzeniową noc odebrał jemu i rodzinie źródło utrzymania. Pomóżmy im razem wrócić do normalności.

 

Niestety, życie bywa przewrotne i w jedną noc Pan Ryszard stracił owoc kilkudziesięcioletniej pracy. 25 grudnia 2021 r., czyli w bożonarodzeniową noc, ok. godziny 3 nad ranem, w gospodarstwie Państwa Kowieskich wybuchł pożar. W płomieniach stanął kompleks budynków gospodarczych (kurnik, chlewnia, magazyny) o wymiarach 57 m × 7,6 m. Pożar przez kilka godzin gasiło dwanaście jednostek straży pożarnej. Całkowitemu spaleniu uległ dach i cała nadbudowa budynku. Ogień dosięgnął również części głównej, w której znajdowały się zwierzęta. Udało się je uratować, ale straciły normalne warunki życia. Ściany w trakcie gaszenia zostały zlane wodą – bardzo niska temperatura sprawiła, że woda pozamarzała, konsekwencją czego było uszkodzenie ścian w budynkach hodowlanych. Kurnik został pozbawiony drzwi, zwierzęta ciepłego miejsca, w którym miały schronienie. Pożar był na tyle silny i trwał na tyle długo, iż popękały ściany działowe. Rodzina na kilka dni została pozbawiona dostępu do prądu. Straciła też swoje główne źródło utrzymania i efekt wieloletniej pracy.

 

Potrzebny jest całkowity remont. Pomieszczenia gospodarcze o charakterze magazynów (dla plonów rolniczych), które nie były sklepione, spaliły się doszczętnie. Został tylko popiół. Odbudowa całego kompleksu będzie niezwykle kosztowna. Szacowane straty wynoszą ok. 400 tys. zł. Ze względu na trudne warunki pogodowe, odbudowa, nawet po zebraniu odpowiedniej kwoty, będzie procesem długim i skomplikowanym. Zebrane środki będą przeznaczone na: całkowity remont dachu i jego nadbudowy – zakup blachy, cementu, wapna, elementów stalowych, cegły, wiedźmy dachowej (elementy drewniane), odbudowę zniszczonych ścian – ponowne założenie instalacji elektrycznej, zakup i instalacja drzwi do różnych pomieszczeń (uległy średniemu lub całkowitemu zniszczeniu), zakup okien, zabezpieczenie dolnych partii budynku, odbudowę pomieszczeń całkowicie zniszczonych przez żywioł oraz tzw. robociznę. Powyżej nie zostały wymienione wszystkie inwestycje związane z odbudową, jedynie te najważniejsze. Sumaryczny koszt jest na tyle duży, iż rodzina po prostu nie jest w stanie pokryć go z własnych funduszy, tym bardziej ze względu na to, że jej główne źródło utrzymania pozostaje obecnie w „zawieszeniu”.

 

„Chcemy wrócić do normalnego życia po pożarze, chcemy, żeby nasze zwierzęta odzyskały humanitarne warunki. Chcemy odzyskać nasze główne źródło utrzymania i owoc kilkudziesięcioletniej pracy na roli. Widoku ognia trawiącego cały nasz dorobek nigdy nie zapomnimy, tej bożonarodzeniowej nocy prawdopodobnie też. Już zawsze będziemy bali się ognia, ale chcemy odzyskać to, co wyrwały nam płomienie. Odbudować to, co zostało brutalnie zniszczone, dlatego z całego serca prosimy o pomoc! Dziękujemy za każdą złotówkę!” - Rodzina Kowieskich

 

W celu wsparcia odbudowy gospodarstwa otworzyliśmy subkonto, na które można przekazywać darowizny. Gorąco zachęcamy do włączenia się w pomoc poprzez przekazywanie środków na konto Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/Siedlce 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260 z dopiskiem „040122 Kowieski Ryszard”.

 

Można również pomóc poprzez 1% z odpisu podatku. Należy w tym celu w odpowiednim miejscu rocznej deklaracji podatkowej PIT podać nasz numer KRS: 0000223111 oraz pamiętać o niezbędnym dopisku
„040122 – Kowieski Ryszard” w polu przeznaczonym na „cel szczegółowy 1%”.

 

 

(FSz)

 

 

Wspomóż odbudowę gospodarstwa rodziny Kowieskich

2022-02-02

Wspomóż odbudowę gospodarstwa rodziny Kowieskich

Zdjęcia: Archiwum rodziny Kowieskich

001
002
003
004
005
006
007
008

 

Darowizna elektroniczna: "040122 - Kowieski Ryszard"
Minimalna kwota to 1 zł!

Kwota jest zbyt duża, aby przekazać ją poprzez płatności elektroniczne! Jeśli chcą Państwo tak hojnie wesprzeć działania Caritas prosimy o wpłatę na rachunek bankowy. Dziękujemy!

Wróć