W nocy z 18 na 19 września, w wyniku ataku na Lwów, spłonął magazyn przemysłowy wykorzystywany przez Caritas-Spes Ukraina. W magazynie znajdowało się 300 ton darów z pomocą humanitarną, m.in. generatory prądu i Paczki dla Ukrainy od Caritas Polska.
Utrwalenie wspomnień, doświadczeń, przeżyć osób zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy – to główny cel konkursu „First to help”, który ogłosił Narodowy Instytut Wolności. Do 18 września chętni mogą przesyłać zdjęcia, filmy lub teksty, których głównym tematem jest polska solidarność wobec ukraińskich uchodźców wojennych.
Nad ranem, 6 czerwca br., wojska rosyjskie wysadziły tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce, niszcząc częściowo tamtejszą elektrownię wodną, co doprowadziło do zalania miejscowości leżących w dolnym biegu rzeki po obu jej stronach. Caritas Polska zadecydowała o przekazaniu wsparcia mieszkańcom zalanych terenów.
Ponad rok od wybuchu wojny Ukraińcy, którzy pozostali w swoim kraju, często znajdują się w skrajnie trudnej sytuacji – pozbawieni dachu nad głową, pracy, podstawowych produktów, cierpią także z powodu blackoutów. W 2023 roku Caritas Polska obejmie bezpośrednią pomocą gotówkową w ramach programu Rodzina Rodzinie kolejnych 500 najbardziej potrzebujących rodzin w regionie Charkowa. Przedstawiamy historie rodzin dotkniętych wojną, które już teraz otrzymują wsparcie ze strony Caritas.
Już kilka dni po 24 lutego 2022 r., gdy wybuchła wojna w Ukrainie, Caritas Diecezji Siedleckiej ruszyła z pomocą uchodźcom, uciekającym w przerażeniu przed rosyjskim wojskiem. Organizacja podsumowuje rok intensywnej pomocy, w którą zaangażowali się zarówno pracownicy Caritas, wolontariusze jak i mieszkańcy diecezji. Pomoc napływała również z zagranicy.
Wytrwała modlitwa obok działania jest walczącej Ukrainie bardzo potrzebna. Zachęcamy, abyśmy włączyli się w nią w naszych rodzinach, parafiach i wspólnotach. korzystając z gotowych materiałów dot. Drogi Krzyżowej, Liturgii Słowa oraz Modlitwy ekumenicznej.
24 lutego 2023 roku dla mieszkańców Ukrainy i uchodźców mija 12 miesięcy koszmaru wojny, ale też 12 miesięcy wypełnionych nadzieją i wiarą w solidarność. Dla milionów Polaków był to czas ogromnego zaangażowania i ofiarności. Przedstawiamy podsumowanie Roku Pomocy Caritas dla Ukrainy.
Niepewność jutra, strach, niedostatek – koszmar trwa już rok. Dla najmłodszych mieszkańców pogrążonej w wojnie Ukrainy to bardzo długo. By mogły choć przez chwilę poczuć się normalnie i bezpiecznie, Caritas organizuje dla nich turnusy wytchnieniowe.
Od wybuchu wojny minęło 8 miesięcy, a za naszą wschodnią granicą wciąż rozgrywa się dramat. Mieszkańcy Ukrainy tracą swoje domy, bliskich i siły do zmagania się z rzeczywistością. Nie mogą jednak stracić nadziei na pomoc, dlatego Caritas Polska realizuje na Ukrainie program Rodzina Rodzinie.
Choć doraźne wsparcie poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie wciąż jest potrzebne, Caritas przechodzi z działania w trybie kryzysowym do rozwiązań systemowych. W całej Polsce funkcjonuje już ponad 30 centrów pomocy uchodźcom Caritas, które obejmują potrzebujących kompleksową pomocą.