Pomagamy obywatelom Ukrainy

tl_files/gallery/caritas/aktualnosci/00Ukraina/pomukrainie.png

INFOLINIA CAŁODOBOWA

 tel. 511-091-275

 KONTAKT W SPRAWIE DAROWIZN FINANSOWYCH

 tel. 533-933-758

 ks. Paweł Zazuniak

 – koordynator z ramienia Caritas Diecezji Siedleckiej

 tel. 511-899-364

Zakwaterowanie - Siedlce i mazowiecka część diecezji siedleckiej

tel. 510-756-437

Zakwaterowanie - Biała Podlaska i lubelska część diecezji siedleckiej

tel. 780-061-313

Koordynacja wolontariuszy

tel. 510-756-437

Numer konta bankowego:

 

 PL 47 9194 0007 0027 9318 2000 0180 

 

BIC/SWIFT: POLUPLPR

Caritas Polska: Dziękujemy za Rok Pomocy. Rekordowe wsparcie dla Ukrainy od początku wojny

24 lutego 2023 roku dla mieszkańców Ukrainy i uchodźców mija 12 miesięcy koszmaru wojny, ale też 12 miesięcy wypełnionych nadzieją i wiarą w solidarność. Dla milionów Polaków był to czas ogromnego zaangażowania i ofiarności. Przedstawiamy podsumowanie Roku Pomocy Caritas dla Ukrainy.

 

 

 

 

•             2 miliony osób – tylu uchodźcom z Ukrainy pomogła Caritas od początku wojny

•             597 mln zł – to wartość pomocy Caritas dla Ukrainy i dla uchodźców w Polsce

•             31 tysięcy wolontariuszy Caritas wspierało uchodźców w szczycie kryzysu

•             32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom nieustannie wspierają potrzebujących

•             83 tysiące Paczek dla Ukrainy o wartości 29 mln zł przygotowali Polacy

 

– Przez ostatni rok 2 miliony osób otrzymały wsparcie od Caritas w związku z wojną na Ukrainie – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Ta liczba okaże się jeszcze większa, jeśli włączymy w nią pomoc na granicy, którą organizowaliśmy od pierwszych dni wojny. Podsumowanie tego roku pomocy to dla nas przede wszystkim słowo „dziękujemy” – za gotowość do bycia z nami na granicy i na każdym dalszym etapie pomocy, za wsparcie darczyńców, otwartość i solidarność, dzięki którym nasi przyjaciele z Ukrainy nie zostali sami.

 

Wszechstronna pomoc w Polsce i na Ukrainie

 

Od 24 lutego 2022 roku Caritas Polska i Caritas diecezjalne przekazały uchodźcom w Polsce 3,9 mln paczek żywnościowych. 254 tys. osób skorzystało z pomocy administracyjno-prawnej, a 64 tys. osób z pomocy psychologicznej. W 32 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które otworzyły Caritas diecezjalne w całym kraju, wsparcie w znalezieniu pracy, mieszkania czy kontaktach z urzędami otrzymało 180 tys. osób. 6,5 tys. uchodźców uczy się języka polskiego dzięki wsparciu Caritas. Łącznie przez ostatni rok przekazaliśmy w Polsce pomoc rzeczową i finansową o wartości 337 mln zł.

 

Na Ukrainę trafiły transporty humanitarne z całej Polski o wartości ponad 260 mln zł. Nieustannie wysyłamy przez granicę dostawy artykułów spożywczych, środków higienicznych, leków, zaopatrzenia medycznego, generatorów prądu. Uruchomiliśmy program Paczka Dla Ukrainy, w ramach którego Polacy przygotowali już 83 tysiące pakietów zawierających żywność z długim terminem przydatności do spożycia (m.in. makaron, herbata, konserwy) oraz artykuły higieniczno-kosmetyczne (np. mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe). Każda z paczek ma wartość ok. 300-400 zł, co oznacza, że w ramach tylko tej akcji udało się przekazać pomoc o wartości blisko 29 mln złotych.

 

– Kiedy ludzie przychodzą z pomocą, stajesz się silniejszy. Nawet kasza, cukier, czekoladki, cukierki dla dziecka wiele znaczą – mówi Tatiana, beneficjentka pomocy Caritas, która przyjechała do Polski z okolic Chersonia. – Jesteśmy z córką bardzo wdzięczne za pomoc.

 

Po prostu za te słowa, kiedy dzwonicie: „Co słychać? Jak się macie? Trzymajcie się, wszystko będzie dobrze”. Czasem nawet pieniądze nie są tak cenne jak dobre słowo.

 

Siła wolontariuszy

 

W okresie kryzysu na granicy wydaliśmy potrzebującym ponad 2 mln posiłków, a przez cały rok wojny – 26,5 mln. Uchodźców wspierało 31 tysięcy wolontariuszy Caritas, w tym około 1300 bezpośrednio na granicy, w otwartych przez całą dobę Namiotach Nadziei m.in. w Krościenku, Korczowie, Zosinie czy na dworcu PKP w Przemyślu.

 

– Nadal przyjmujemy w naszym centrum ok. 80-100 osób dziennie. Wśród nich blisko 1/3 to osoby, które nigdy wcześniej u nas nie były, niedawno przyjechały do Polski. Często mówią, że były w kryzysowej sytuacji, bez ogrzewania, wody, światła, nie mogły wytrzymać fizycznie i psychicznie, dlatego musiały przyjechać – podkreśla Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.

 

Pracownicy i wolontariusze Caritas szczególną uwagę poświęcają seniorom i dzieciom, organizując dla nich m.in. zajęcia integracyjne. Pomoc otrzymało 405 tys. osób starszych. 4 tys. dzieci wyjechało na wypoczynek w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas, a przed rozpoczęciem roku szkolnego przekazaliśmy najmłodszym 4 tysiące plecaków z przyborami szkolnymi.

 

– Niesienie pomocy w przestrzeni przyjaznej dziecku na Dworcu Wschodnim w Warszawie bardzo na mnie wpłynęło – wspomina Bartosz, wolontariusz Caritas. – Zacząłem rozumieć, jak ważne jest dawanie dobra innym, zwłaszcza wobec informacji, które napływają z Ukrainy.

 

Nowe projekty

 

Rok po rozpoczęciu wojny nie zapominamy o potrzebujących Ukraińcach, w obliczu ataków rakietowych i wyłączeń prądu w okresie zimy. Wraz z naszymi partnerami Caritas-SPES otworzyliśmy w największych miastach Ukrainy, takich jak Kijów, Charków, Odessa czy Zaporoże, 16 Punktów Ciepła i Nadziei. W tych miejscach Ukraińcy mogą podgrzać posiłek, napić się gorącej herbaty, przeczekać alarm w cieple, naładować akumulatory telefonów.

 

W październiku rozszerzyliśmy na Ukrainę nasz program Rodzina Rodzinie. Do 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej do października 2023 roku będzie trafiać bezpośrednie wsparcie gotówkowe na najpilniejsze potrzeby, takie jak zakup opału i żywności. Wartość początkowa przedsięwzięcia to 1 mln euro. Planujemy powiększyć skalę programu i w 2023 roku wspomóc w ten sposób co najmniej 1120 rodzin za naszą wschodnią granicą.

 

Dla Caritas wspieranie Ukrainy będzie nadal jednym z priorytetowych kierunków działań w 2023 roku. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc, otwierając serca dla przyjaciół zza wschodniej granicy i zapraszamy do dalszego wsparcia.

 

Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy:

• dokonując wpłaty przez stronę caritas.pl/ukraina oraz caritas.pl/rodzina

• wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

(z dopiskiem UKRAINA)

• wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052 (2,46 zł z VAT)

 

Więcej informacji:

• Paczka dla Ukrainy https://caritas.pl/projekty/paczkadlaukrainy/

• Punkty Ciepła i Nadziei https://caritas.pl/blog/2023/01/24/ratunek-przed-blackoutem-caritas-otwiera-punkty-nadziei-na-ukrainie/

• Rok Pomocy – modlitwa ekumeniczna o pokój w Ukrainie https://caritas.pl/rokpomocy/

 

 

 

***

Caritas Polska: Dziękujemy za Rok Pomocy. Rekordowe wsparcie dla Ukrainy od początku wojny

2023-02-23

Caritas Polska: Dziękujemy za Rok Pomocy. Rekordowe wsparcie dla Ukrainy od początku wojny

Zdjęcia: Caritas Polska

001
002
003
004

 

Wróć