Pomagamy obywatelom Ukrainy

tl_files/gallery/caritas/aktualnosci/00Ukraina/pomukrainie.png

INFOLINIA CAŁODOBOWA

 tel. 511-091-275

 KONTAKT W SPRAWIE DAROWIZN FINANSOWYCH

 tel. 533-933-758

 ks. Paweł Zazuniak

 – koordynator z ramienia Caritas Diecezji Siedleckiej

 tel. 511-899-364

Zakwaterowanie - Siedlce i mazowiecka część diecezji siedleckiej

tel. 510-756-437

Zakwaterowanie - Biała Podlaska i lubelska część diecezji siedleckiej

tel. 780-061-313

Koordynacja wolontariuszy

tel. 510-756-437

Numer konta bankowego:

 

 PL 47 9194 0007 0027 9318 2000 0180 

 

BIC/SWIFT: POLUPLPR

Caritas Polska: Caritas przyjmuje dzieci z Ukrainy, wyśle paczki, wspiera uchodźców na granicy

Caritas przyjmuje dzieci z Ukrainy, wyśle paczki, wspiera uchodźców na granicy

 

•             Caritas przygotowała 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami różnego stopnia z Ukrainy.

•             Organizacja uruchamia akcję Paczka dla Ukrainy i przygotowuje się do przekazania na Ukrainę 200 tysięcy paczek, w których znajdą się m.in. żywność, środki higieniczne i kosmetyczne.

•             Caritas pomaga bezpośrednio na granicy, w punktach pomocowych, gdzie uchodźcom są przekazywane żywność, ciepłe napoje, termosy, koce, śpiwory, itp.

•             Caritas Polska przekazała organizacjom partnerskim na Ukrainie, tj. Caritas Ukraina i Caritas-SPES blisko 600 tys. złotych na bezpośrednią pomoc na miejscu i organizuje transporty humanitarne.

•             Cały czas trwa zbiórka Pomoc dla Ukrainy. Naszych wschodnich sąsiadów można wesprzeć dokonując wpłat na stronie caritas.pl/ukraina bądź wysyłając charytatywne SMS-y o treści UKRAINA pod numer 72052.

 

Oprócz zbiórki finansowej na pomoc uchodźcom, Caritas rozpoczyna zbiórkę rzeczową Paczka dla Ukrainy. Gotowe paczki, o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 53x40x30 cm, można dostarczać do placówek Caritas. Caritas opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Są na niej głównie artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, a także artykuły higieniczne (dokładna lista poniżej i do pobrania na stronie caritas.pl/ukraina). Przygotowanie paczki według wskazówek dotyczących liczby i rodzaju opakowań konkretnych produktów pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na tydzień. Uwaga: paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas.

 

Caritas na granicy

 

W Przemyślu, który stał się głównym miastem przyjmującym uchodźców z Ukrainy, wolontariusze Caritas od początku kryzysu wydali na dworcu 50 tys. ciepłych posiłków dla uchodźców oraz służb porządkowych, medycznych i wolontariuszy; rozdają kanapki, słodycze, koce, łóżka polowe, prowadzą animacje dla dzieci.  Zajmują się także obsługą migrantów w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu (1,2 tys. obiadów dziennie, suchy prowiant, słodycze, itp.). Obsługa uchodźców przez wolontariuszy Caritas jest prowadzona w podobny sposób w Korczowej, Krościenku, Chotyńcu i Młynach. Do działań związanych z pomocą żywnościową i rzeczową należy dodać starania o 100 agregatów prądotwórczych do przekazania na Ukrainę, m.in. dla szpitali. W Medyce Caritas pomaga po obu stronach granicy, wydając ciepłe posiłki, kanapki, wodę, słodycze i koce dla uchodźców; wysyła też transporty najpotrzebniejszych artykułów – na stronę ukraińską przekazano już 12 palet z żywnością i lekami, a 6 załadowanych tirów czeka do odprawy dla Caritas-SPES we Lwowie.

 

Za wsparcie Polaków dziękują przedstawiciele ukraińskiej Caritas-SPES oddelegowani do Polski, aby we współpracy z Caritas Polska koordynować przekazywanie pomocy.

 

– Mieliśmy bardzo dobre relacje, realizowaliśmy wspólne projekty i kiedy zaczęła się wojna wiedzieliśmy, że Caritas Polska będzie pierwszą organizacją, która wyciągnie do nas pomocną dłoń. To ogromne dzieło, za które chcę wyrazić wdzięczność – podkreśla ks. Piotr Rosochacki, dyrektor Caritas-SPES w Odessie, przebywający obecnie w Warszawie.

 

– Przygotowaliśmy już trzy transporty, przygotowujemy jeszcze pięć. To woda, produkty żywnościowe i higieniczne. Na zachodniej Ukrainie można je jeszcze kupić, w centralnej i wschodniej części kraju to praktycznie niemożliwe – informuje Olena Kawa z Caritas-SPES.

 

Dzieci z Ukrainy w placówkach Caritas

Wszystkie wspomniane wyżej działania, rozpoczęte zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę, są przez Caritas kontynuowane, jednocześnie organizacja podejmuje nowe inicjatywy, jak zapewnienie 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami. Do tej pory przyjechało już ok. 400 dzieci, w tym m.in. ponad 200 do Caritas Diecezji Opolskiej, 100 do Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz ok. 20 do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Większość ewakuowanych to osoby z niepełnosprawnościami. Są wśród nich małe dzieci oraz osoby z porażeniem mózgowym, które skończyły 18. rok życia. Caritas służy też radą i pomocą zakonom żeńskim w ewakuacji dzieci mieszkających w zakonnych domach dziecka na Ukrainie.

 

– Ewakuacja dzieci przebiega w bardzo trudnych warunkach. Sytuacja wojenna sprawia, że nie można niczego wcześniej zaplanować. Ukraińscy organizatorzy ewakuacji działają w sytuacji zagrożenia życia. Caritas wspierana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjmuje kolejne grupy ewakuowanych – mówi Monika Figiel z Caritas Polska. W akcji biorą udział także SOS Wioski Dziecięce i Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca.

 

Wszystkie te działania są możliwe dzięki ogromnej ofiarności Polaków. Ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podziękował za płynące wsparcie finansowe i rzeczowe, również od darczyńców biznesowych. Podkreślił, że pomoc powinna być organizowana zgodnie z potrzebami konkretnych osób i zaapelował o śledzenie aktualnych komunikatów.

 

Jak pomóc

•            Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/ukraina

•            Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA

•            Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT)

•            Sporządzając Paczkę dla Ukrainy według wskazówek dostępnych na stronie caritas.pl/ukraina i dostarczając ją do placówki Caritas

 

(Caritas Polska)

 

 

***

Caritas przyjmuje dzieci z Ukrainy, wyśle paczki, wspiera uchodźców na granicy

2022-03-04

Caritas przyjmuje dzieci z Ukrainy, wyśle paczki, wspiera uchodźców na granicy

Zdjęcia: Caritas Polska

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
   

 

Wróć