Wakacyjna Akcja Caritas 2019

Wakacyjna Akcja Caritas 2019

Zorganizowana przez Caritas Diecezji Siedleckiej „Wakacyjna Akcja Caritas” w tym roku składa się z 9 turnusów, które potrwają od 13 czerwca do 23 sierpnia (każdy z nich jest 10-dniowy). Wyjazdy do Ptaków k. Nowogrodu, Biskupina, Zakopanego czy Broku będą pełne atrakcji, dobrej zabawy i odpoczynku w duchu chrześcijańskim. Zaplanowano, że weźmie w nich udział aż 500 dzieci.

 

Wypoczynek letni z Caritas ma charakter profilaktyczno-wychowawczy. Skierowany jest do dzieci i młodzieży z diecezji siedleckiej oraz dzieci polonijnych z Białorusi. Uczestniczą w nim osoby w przedziale wiekowym od 6 do 18 lat. W ramach każdego turnusu zapewnione są: zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, transport, materiały dydaktyczne i upominki. Opiekę nad dziećmi sprawują: kierownik turnusu, wychowawcy-wolontariusze oraz pielęgniarka, a zajęcia dodatkowo poprowadzą pedagog i psycholog.

 

Na tych wyjątkowych koloniach letnich na dzieci czeka nie tylko moc atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzania, ale również specjalnie przygotowany dla nich bogaty program profilaktyczny: zajęcia z zakresu promocji zdrowego stylu życia i profilaktyki uzależnień. Ponadto uczestnicy będą się integrować (podczas zabaw, „pogodnych wieczorków”), rozwijać kompetencje społeczne i swoje zdolności emocjonalne. Kolonie będą przeżywane z Panem Bogiem – każdego dnia część czasu przeznaczona będzie na modlitwę. Wyjazd stanowi znaczne wsparcie dla dzieci i młodzieży w pokonywaniu trudności i trosk obecnych w ich życiu, aby przeżywały dzieciństwo jak najbardziej radośnie i beztrosko.

 

 

I turnus: 13-24 czerwca 2019r. Ptaki k. Nowogrodu (Ośrodek „Caritas Bliźnim”

w Ptakach)

 

W tym turnusie weźmie udział ok. 100 dzieci polonijnych z Białorusi. Uczestnicy spędzą czas odpoczynku na terenie diecezji łomżyńskiej. Najmłodsi przyjeżdżają z Grodna do Kuźnicy Białostockiej, po czym autokarem dojeżdżają na teren ośrodka w Ptakach. Dzieci będą uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym i zwiedzą Muzeum Skansenu w Nowogrodzie. Wydarzenia kolonijne, które są przed nimi: karaoke, „Mam Talent”, „Karykatury”, zajęcia sportowe. Dzieci będą także uczestniczyły w rejsie statkiem na trasie Ruciane - Nida – Mikołajki. Zwiedzą Łomżę - bulwary nad Wisłą, odwiedzą też park trampolin. Dzieci na terenie ośrodka mają do dyspozycji basen.

 

Finansowanie:

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY W RAMACH SPRAWOWANIA OPIEKI SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ W 2019 ROKU.

 

Projekt współfinansowany ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pochodzących z „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

 

 

II turnus: 24 czerwca – 03 lipca 2019r. Biskupin (Zajazd Biskupin)

 

W tym turnusie weźmie udział 46 dzieci z dekanatu żelechowskiego.

 

Wypoczynek:

 

W ramach każdego z turnusów w Biskupinie chcielibyśmy, aby dzieci zwiedziły z przewodnikiem Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, wzięły udział w lekcji muzealnej i odbyły rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Chcielibyśmy zapewnić również naszym kolonistom możliwość zwiedzenia Torunia poprzez wizyty w Żywym Muzeum Piernika, Planetarium i Domu Legend Toruńskich oraz spacer po toruńskim starym mieście. W ramach każdego z turnusów pragniemy zorganizować wycieczkę do Gniezna – pierwszej stolicy Państwa Polskiego, połączoną ze zwiedzaniem z przewodnikiem Muzeum Początków Państwa Polskiego, do Pobiedzisk i znajdującego się tam Parku Miniatur Szlaku Piastowskiego, gdzie również z pomocą przewodnika poznamy najbardziej znane budowle okresu pierwszych Piastów oraz do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Zaprosimy również kolonistów do Zaurolandii (ścieżka dinozaurów, zajęcia plastyczne i plac zabaw z czterema atrakcjami do wyboru dla każdego uczestnika) oraz skorzystania z atrakcji krytej pływalni w Mogilnie i przejażdżki Żnińską Kolejką Wąskotorową.

 

Finansowanie:

 

Wypoczynek 46 dzieci z zostanie dofinansowany ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskanych z „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

 

 

III turnus: 04-13 lipca 2019r. Biskupin (Zajazd Biskupin)

 

W tym turnusie weźmie udział 45 dzieci należących do Szkolnych Kół Caritas i tych dzieci z Kłoczewa, które zostały nagrodzone podczas tegorocznego Zjazdu Szkolnych Kół Caritas w Pratulinie (za grę terenową). Wypoczynek będzie miał podobny przebieg i atrakcje jak w II turnusie.

 

Finansowanie:

 

Wypoczynek 45 dzieci zostanie dofinansowany ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskanych z „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

 

 

IV turnus: 08-17 lipca 2019r. Zakopane (Pokoje Gościnne „U Zofii”)

 

W tym turnusie weźmie udział 48 dzieci (20 zgłoszonych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Siedlcach oraz 28 zgłoszonych przez Miasto Siedlce).

 

Wypoczynek:

 

Położenie obiektu stanowi dobrą bazę na wycieczki piesze w góry oraz zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc Zakopanego. Samo miasto jest jedną z największych atrakcji turystycznych naszego kraju, w czasie wakacji letnich organizowanych jest wiele wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

 

W ramach realizacji zadania będą prowadzone zajęcia profilaktyczno-wychowawcze, promujące zdrowy styl życia. Zajęcia te dadzą uczestnikom wypoczynku, możliwość oderwania się od codzienności, od środowiska w którym żyją, umocnienie ich pozycji w grupie rówieśniczej, a co za tym idzie wzmocnienie poczucia własnej wartości. Program będzie prowadzony przez psychologa oraz pedagoga w formie grupowych zajęć profilaktycznych oraz indywidualnego poradnictwa i wsparcia. Zajęcia odbywać będą się 4 godziny dziennie przez 4 dni, po 2 godziny dla grupy.

 

Dodatkowym celem wypoczynku będzie promocja turystyki i walorów krajobrazowych Polski. Podczas wyjazdu zrealizowane zostaną cele wychowawcze, dzięki którym dzieci będą uczyły się kultury osobistej, umiejętności zachowania się w nieznanym miejscu, kultury spożywania posiłku w miejscu publicznym, umiejętności radzenia sobie podczas zakupów i w innych sytuacjach wymagających kontroli własnego zachowania. Uczestnicy wypoczynku wezmą udział w wycieczkach z przewodnikiem szlakami TPN. Aby tegoroczny wyjazd był zróżnicowany pod względem turystyczno-kulturalnym planujemy wycieczki do: Doliny Kościeliskiej, wjazd na Butorowy Wierch i przejście na Gubałówkę, spacer Drogą pod Reglami, wejście na Sarnią Skałę z przejściem Doliny Strążyskiej, wyjście na Krupówki, zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Ponadto planujemy aby uczestnicy wypoczynku mieli okazję skorzystania z atrakcji Basenu na Polanie Szymoszkowej z wodami geotermalnymi. W czasie kolonii organizowane będą dodatkowo spotkania z góralami i pokaz kultury góralskiej, zajęcia i zawody sportowe, zajęcia plastyczne, muzyczne, wieczory integracyjne, zabawy rozluźniające i integrujące. Wszelkie podejmowane podczas wypoczynku działania będą realizowane zgodnie z nauką i zasadami Kościoła Katolickiego.

 

Finansowanie:

 

Wypoczynek 20 dzieci zgłoszonych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zostanie dofinansowany ze środków Powiatu Siedleckiego.

 

Wypoczynek 28 dzieci zgłoszonych przez Miasto Siedlce zostanie dofinansowany ze środków Miasta Siedlce.

 

 

Wypoczynek zostanie dofinansowany ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskanych z „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

 

 

V turnus: 14-23 lipca 2019r. Biskupin (Zajazd Biskupin)

 

W tym turnusie weźmie udział 45 dzieci zakwalifikowanych przez PZC (Parafialny Zespól Caritas) Piszczac, PZC Janów Podlaski, PZC Zbuczyn, PZC Biała Podlaska przy parafii Chrystusa Miłosiernego, PZC Parczew przy parafii Opatrzności Bożej, PZC w Pruszynie, PZC w Krześlinie, PZC we Włodawie i  PZC w Łosicach. Wypoczynek będzie miał podobny przebieg i atrakcje jak w II turnusie.

 

Finansowanie:

 

Wypoczynek 45 dzieci zostanie dofinansowany ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskanych z „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

 

 

VI turnus: 19-28 lipca 2019r. Zakopane (Pokoje Gościnne „U Zofii”)

 

W tym turnusie udział weźmie łącznie 45 dzieci z terenu województw: mazowieckiego (30 osób)  i lubelskiego (15 osób). Będą to beneficjenci Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działających na terenie diecezji. Wypoczynek będzie miał podobny przebieg i atrakcje jak w IV turnusie.

 

Finansowanie:

 

Realizacja tego wypoczynku jest współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości oraz środków własnych Caritas.

 

 

VII turnus: 24 lipca – 02 sierpnia 2019r. Biskupin (Zajazd Biskupin)

 

W tym turnusie wezmą udział dzieci zakwalifikowane na wypoczynek przez świetlicę prowadzoną przez Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie (15 uczestników). Ponadto w wyjeździe wezmą udział dzieci zgłoszone przez Parafialne Zespoły Caritas z Siedlce z parafii pw. Św. Teresy, z parafii pw.  Ducha św., z parafii pw. św. Jana Pawła II, z parafii pw. Św. Józefa, z parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego i parafii katedralnej. Wypoczynek będzie miał podobny przebieg i atrakcje jak w II turnusie.

 

Finansowanie:

 

Wypoczynek 45 dzieci zostanie dofinansowany ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskanych z „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

 

 

VIII turnus: 03-12 sierpnia 2019r. Biskupin (Zajazd Biskupin)

 

W tym turnusie weźmie udział 45 dzieci zgłoszonych przez Parafialne Zespoły Caritas w Miastkowie, Warszawicach, w miejscowości Sobienie Jeziory, w Nowodworze, łukowskiej parafii  Podwyższenia Krzyża Św., Ulanie, parafii Trójcy św. w Radzyniu Podlaskim i parafii Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim. Wypoczynek będzie miał podobny przebieg i atrakcje jak w II turnusie.

 

Finansowanie:

 

Wypoczynek 45 dzieci zostanie dofinansowany ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskanych z „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

 

 

IX turnus: 14-23 sierpnia 2019r. Brok (Nadbużański Ośrodek Edukacji)

 

W tym turnusie weźmie udział 50 dzieci zgłoszonych przez OPPP w woj. mazowieckim. W programie kolonii została zaplanowana wizyta w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji, gdzie dzieci będą mogły skorzystać z atrakcji parku linowego. Zaplanowana jest również wycieczka, zajęcia z terapeutami, pogodne wieczory, zajęcia integracyjne animowane przez wychowawców.

 

Finansowanie:

 

Wypoczynek 50 dzieci zostanie dofinansowany przez Fundusz Sprawiedliwości oraz ze środków Caritas Diecezji Siedleckiej pozyskanych z „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.